از کارشناسان آهن آپ مشاوره تخصصی بگیرید 03138030000
جستجو
جستجو های مرتبط اخیر
پروفیل
میلگرد
نبشی
ورق
تیرآهن
مفتول
برای دریافت نتیجه در کادر بالا جستجو کافیست کلمه کلیدی مورد نظرتان را وارد نمایید

فرق نبشی سبک‌ و سنگین را می‌دانید؟

فرق نبشی سبک و نبشی سنگین
امتــیاز و رای به این پست
5/ 0
 • نویسنده شهرزاد زواره زادگان
 • تاریخ انتشار ۲۳ . ۱۰ . ۱۴۰۲
 • تعداد دیدگاه بدون دیدگاه
 • موضوع مقالات نبشی
 • تعداد بازدید 201 بازدید
 • دقیقه مطالعه دقیقه 9
9
 • پرینت مقاله
 • ذخیره
 • بوکمارک

نبشی یکی از پرکاربردترین و مهم‌ترین مقاطع فولادی است که جایگاه ویژه‌ای در ساختمان‌سازی و حتی بسیاری از صنایع دارند. به دلیل این کابرد گسترده شناخت انواع نبشی و انتخاب نوع مناسب آن اهمیت زیادی دارد. یکی از نکاتی که باید برای انتخاب درست این مقطع فولادی به آن توجه کنید، سنگین یا سبک بودن آن است. اطلاع از فرق نبشی سبک و سنگین به شما کمک می‌کند تا این مقطع فولادی با مقاومت مناسب انتخاب کنید.

نبشی سبک و سنگین ، اصطلاحاتی هستند که برای نبشی های فابریک و پرسی به کار می‌روند. از نبشی‌های نورد گرم برای اتصال پل به ستون، ساخت خرپا و حتی تقویت سازه ساختمان استفاده می‌شود؛ چون تحمل بار بالایی دارند. برای اطلاع از فرق نبشی سبک و سنگین ، ویژگی‌ها و کابردهای هریک و اطلاع از نحوه تشخیص آن‌ها در ادامه این مقاله از آهن آپ با ما همراه باشید.

فرق نبشی سبک و سنگین در چیست؟

معیار اصلی تقسیم‌بندی نبشی سبک و نبشی سنگین ، جدول اشتال است. نبشی های سبک همان‌طور که از اسم آن‌ها مشخص است، محصولاتی هستند که وزن سبک‌تر و کمتر از جدول اشتال دارند. این در حالی است که نبشی‌های سنگین، ‌وزنی مساوی یا بالاتر از وزن جدول اشتال دارند و برای کاربردهای صنعتی خاصی قابل‌استفاده هستند.

دلیل اصلی تفاوت وزن در نبشی سنگین و سبک تفاوت در نوع فولادی است که برای تولید آن استفاده می‌شود. برای تولید نبشی سبک معمولا از فولاد با استاندارد A36 استفاده می‌شود. برای تولید نبشی‌های سنگین هم از فولادهای ASTM A29 ، SAE J403 و… استفاده می‌شود.  

بیشتر بخوانید: تفاوت نبشی فابریک و پرسی در چیست؛ هرآنچه لازم است در این باره بدانید

نحوه محاسبه وزن نبشی و فرمول آن

وزن این محصول بر استفاده از ابعاد آن یعنی ضخامت، طول و حتی ساختار نبشی تعیین می‌شود. شما با در اختیار داشتن چگالی این محصول و ابعاد شاخه آن از طریق فرمول زیر می‌توانید وزن نبشی را محاسبه کنید.

وزن تقریبی = مجموع طول بال‌ * ضخامت * طول * چگالی فولاد

محاسبه وزن با استفاده از فرمول بالا کاری سخت و زمانبر است؛ به همین دلیل فعالان این حوزه از جدولی خاص و استاندارد استفاده می‌کنند.  

جدول وزن نبشی

در جدول وزن نبشی، هر سایز از این مقطع فولادی، وزن مشخصی دارد. اگر نبشی وزنی کمتر از عدد مشخص شده در این جدول داشته باشد، به آن نبشی سبک می‌گویند. نبشی‌هایی که وزنی مساوی یا بیشتر از این عدد داشته باشند به عنوان نبشی سنگین شناخته می‌شوند. در جدول زیر می‌توانید وزن استاندارد این مقطع فولادی بال نامساوی در شاخه های 6 و 12 متری را بخوانید.

اندازه نبشی (mm)وزن هر متر (Kg/m)طول بال (h/mm)ضخامت (t/mm)وزن شاخه 6 متری (kg/m)وزن شاخه 12 متری (kg/m)
۳۰*۳۰*۳1.36۳۰۳8.1616.32
۳۰*۳۰*۴1.78۳۰۴10.6821.36
۳۵*۳۵*۴2.09۳۵۴12.5425.08
۴۰*۴۰*۴2.42۴۰۴14.5229.04
۵۰*۵۰*۵3.77۵۰۵22.6245.24
۴۰*۴۰*۵2.97۴۰۵17.8235.64
۵۰*۵۰*۶4.47۵۰۶26.8253.64
۶۰*۶۰*۶5.42۶۰۶32.5265.04
۶۵*۶۵*۷۶.83۶۵۷40.9881.96
۷۰*۷۰*۷7.38۷۰۷44.2888.56
۷۵*۷۵*۸8.99۷۵۸53.94107.88
۹۰*۹۰*۸10.9۹۰۸65.4130.8
۹۰*۹۰*۱۰13.4۹۰۱۰80.4160.8
۱۰۰*۱۰۰*۱۰15۱۰۰۱۰90180
۱۰۰*۱۰۰*۱۲17.8۱۰۰۱۲106.8213.6

فرق نبشی سبک و سنگین توسط چه فاکتورهایی مشخص می‌شود؟

فرق نبشی سبک و سنگین در فاکتورهای مختلفی است و آن دسته از افرادی که در این حوزه تخصص داشته باشند،باید این فاکتورها را بشناسند. استانداردهای به‌کاررفته در ساخت هرکدام، وزن و بسیاری از عوامل دیگر این دو محصول را از هم متمایز می‌کنند.

انواع نبشی سبک و سنگین

وزن نبشی سبک

همان‌طور که در بالا هم گفته شد، وزن نبشی سبک کمتر از جدول اشتال است. بسیاری از کارخانه‌های فولاد در ایران در زمینه تولید نبشی سبک فعالیت دارند. ابعاد و وزن این مقطع فولادی سبک در جدول مهندسی پایین‌ است و به همین دلیل به این محصولات نبشی‌های سبک گفته می‌شود.

به طور مثال برای درک بهتر فرق نبشی سبک و سنگین ، سایز ۱۰۰*۱۰۰*۱۰ را در نظر بگیرید. وزن این سایز در جدول 90 کیلوگرم است. نبشی همین سایز ساخت کارخانه ظهوریان برای هر شاخه 6 متری 85 کیلوگرم، ساخت کارخانه فولاد شکفته یزد 90 کیلوگرم است؛ پس نبشی کارخانه ظهوریان از نوع سبک و فولاد شکفته یزد از نوع سنگین است.

کارخانه‌هایی مثل ظهوریان اصفهان، منظومه، جاوید بناب و فولاد ابهر معمولا نبشی سبک تولید می‌کنند. کارخانه‌ای مثل فولاد آریان نبشی سبک و سنگین تولید می‌کند. کارخانه‌های اسپیرال اصفهان و نبشی فولاد شکفته یزد نبشی سنگین تولید می‌کنند.

بیشتر بخوانید: نبشی سبک چیست ؟

وزن نبشی سنگین

نوع و ابعاد نبشی سنگین برابر یا بیشتر از جدول اشتال است. وزن این محصول مطابق با وزن و ابعادی است که در جدول وزن نبشی درج شده است. پس اگر وزن نبشی خاصی در بازار بالاتر از جدول اشتال باشد، اصطلاحاً ما به آن نبشی سنگین می‌گوییم. این محصول مطابق با استانداردهای اروپایی DIN EN 10052-2 و استاندارد ملی و ISIRI 13968-1 و استاندارد روسيه GOST 8510 تولید می‌شود.

خرید نبشی

تفاوت در استانداردهای تولید

یکی از پارامترهایی که نبشی سبک وزن و سنگین وزن را از هم متمایز می‌سازد، تفاوت در استاندارهای تولید است. هرکدام از این محصولات یک استاندارد خاص برای تولید دارند. مثلاً نوع استاندارد به‌کاررفته برای ساخت نبشی سنگین متفاوت است. این محصول طبق استانداردهای اروپایی DIN EN 10052-2 و استاندارد ملی و ISIRI 13968-1 و استاندارد روسيه GOST 8510 تولید می‌شود.

فرق کاربرد نبشی سنگین با سبک

نبشی سبک و سنگین میزان تحمل بار متفاوتی دارند؛ به همین دلیل کاربردهای متفاوتی دارند. نبشی سنگین تحمل بار بیشتری دارد و معمولا از آن برای کارهای صنعتی و عمرانی استفاده می‌شود. ساخت پل، ایجاد بادبند، افزایش استحکام ستون در سازه و ساخت تجهیزات صنعتی از مهم‌ترین کابردهای نبشی سنگین هستند.

سبک معمولاً برای کاربردهای زیر استفاده می‌شود:

 • ترمیم بناهای قدیمی
 • ساخت سازه
 • ساخت سازه‌های آسانسور
 • ساخت چهارچوب درب و پنجره
 • و…

تفاوت قیمت نبشی سبک و سنگین

قیمت این دو محصول در بازار فولاد یکسان نیست. نبشی‌های سنگین قیمت بالاتری نسبت به نبشی‌های سبک دارند؛ زیرا دارای وزن بیشتری هستند. همیشه برای برآورد قیمت نبشی به این موضوع دقت کنید که قیمت این محصول مطابق با قیمت آهن‌ است.

شما می‌توانید باتوجه‌به نیازی که دارید، بهترین و استاندارترین نبشی‌های سبک و سنگین را از مجموعه آهن آپ خریداری کنید. آهن آپ در تلاش است تا بتواند بهترین و باکیفیت‌ترین نبشی سبک و نبشی سنگین را در اختیار مشتریان قرار دهد.

بیشتر بخوانید: نبشی سنگین چیست ؟

کدام سایز نبشی، انواع سبک و سنگین دارند؟

معمولا همه سایزهای نبشی فابریک، نوع سبک و سنگین دارند؛ اما سایزهای خیلی بزرگ که برای امور صنعتی به کار می‌روند بیشتر به صورت سنگین تولید می‌شوند.

تفاوت نبشی سبک و سنگین

وزن نبشی 3 سبک

وزن نبشی 3 سبک همان‌طور که از اسم آن مشخص است، کمتر از مقدار استاندارد جدول اشتال است. کارخانه‌های ظهوریان، جاوید بناب و ابهر این سایز از نبشی را به صورت سبک تولید می‌کنند. برای اطلاع از قیمت‌ها می‌توانید به صفحات قیمت نبشی ظهوریان ، قیمت نبشی بناب و قیمت نبشی فولاد ابهر مراجعه کنید.

وزن نبشی 5 سبک

وزن نبشی 5 سبک هم کمتر از وزن جدول اشتال است.. شما می‌توانید نبشی سبک مورد نیاز خود را از کارخانه‌های ظهوریان، ابهر و بناب تهیه کنید.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید نبشی

وزن نبشی 8 سبک

وزن نبشی 8 سبک کمتر از مقدار مشخص شده در جدول اشتال است. شما می‌توانید برای خرید نبشی 8 سبک به صفحه قیمت نبشی 8 در آهن آپ مراجعه کنید.

وزن نبشی 6 سنگین

نبشی 6 سنگین در اصل نبشی‌های سنگین وزن هستند که برای کاربردهایی که به دوام و استحکام بالا نیاز داشته باشد، بیشتر استفاده خواهند شد. این نوع نبشی، وزنی برابر یا بیشتر از مقدار مشخص شده در جدول دارد.

بعد از اینکه در مورد فرق نبشی سبک و سنگین صحبت کنیم. بهتر است به این موضوع هم اشاره کنیم که قبل از خرید نبشی فولادی چه از نوع نبشی سبک و چه نبشی سنگین، باید اطلاعات کاملی در مورد این محصول داشته باشید تا بتوانید بهترین خرید را تجربه کنید. به‌اندازه و ضخامت نبشی در زمان خرید حتماً دقت کنید. در برخی از موارد، فروش این محصول به‌صورت شاخه‌ای است و در موارد دیگر معمولاً به شکل کیلویی فروخته می‌شود. وزن نبشی موردنظر یکی از مهم‌ترین نکاتی است که باید حتماً بررسی کنید. هر کارخانه تولیدکننده نبشی‌های مختلف با وزن‌های متعددی دارد. بعد از اینکه مشخص کردید که به چه وزنی از نبشی نیاز دارید، می‌توانید تعیین کنید که محصول کدام کارخانه را بخرید.

جمع‌بندی

نبشیهای سبک و همچنین نبشیهای سنگین دو مورد از انواع نبشی هستند که بر اساس وزن از همدیگر تفکیک خواهند شد. این دو محصول هر کدام برای کاربردهای خاصی قابل‌استفاده هستند. وزن نبشی سنگین بالاتر از جدول اشتال است و برای کاربردهای خاصی اغلب از این محصول استفاده می‌شود. نبشی‌های سبک، وزنی کمتر از جدول اشتال دارند. از این محصولات برای ساخت درب و پنجره یا حتی سازه‌های آسانسور استفاده می‌شود. تفاوت نبشی سبک با سنگین در استانداردهای تولید شده، وزن و حتی ابعاد هرکدام است.

شما می‌توانید برای خرید نبشی به آهن آپ مراجعه و سفارش خود را ثبت کنید. آهن آپ با سال‌ها تجربه و تخصص در فروش مقاطع فولادی می‌توانید مناسب‌ترین نبشی مطابق با پروژه شما را با بهترین قیمت در اختیار شما قرار دهد. اگر سؤالی در این زمینه دارید می‌توانید روی کمک کارشناسان آهن آپ حساب کنید و با شماره 03138030000 با ما در ارتباط باشید.

سؤالات متداول

 1. تفاوت نبشی سبک با سنگین در چیست؟

تفاوت نبشی سبک و سنگین در قیمت، استاندارهای تولید، ابعاد و حتی کاربرد هر کدام از این محصولات است.

 • کاربرد نبشی سبک چیست؟

از نبشی سبک معمولاً برای ساخت چهارچوب درب و پنجره و ساخت سازه‌های آسانسور استفاده می‌شود.

 • کاربرد نبشی سنگین چیست؟

این محصول بیشترین کاربرد را در ساخت خرپا، ساخت تجهیزات صنعتی و حتی ساخت بادبند و ستون در سازه دارد.

 • برای خرید نبشی سبک و سنگین چه کنیم؟

برای خرید نبشی سبک و سنگین می‌توانید با شماره 03138030000 با کارشناسان آهن آپ در تماس باشید تا بتوانید بهترین محصول را خریداری کنید.

0
5/ 0 رای
امتـــیاز شمـــا بـه ایــن مقــاله
نظر شما چیست ، روی یکی کلیک کنید
بسیار عالی معمولی خوب نبود
دیدگاه کاربران و مشتریان

هیچ دیدگاهی ثبت نشده است

ثبت دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

ثبـت

آهن آپ خرید آنلاین آهن آلات
راه های ارتباطی جستجو