آتش تند نرخ ها در بازار ورق و پروفیل

با وجود اینکه روز قبل در ساعاتی از روز، شاهد برگشت قیمت ارز به کانال ۲۳ هزارتومان بودیم، نرخ ها در بازار آهن با پایداری نسبی همراه بود ولی در این بین در بازار بعضی از مقاطع افزایش نرخ ها ادامه داشت. همانگونه که در خبرهای گذشته نیز اشاره شد، با دقت به وضعیتی که در بازار آهن حاکم شده است، قبل از آن که سیگنال های رشد نرخ ها رخ دهند،  تولیدکنندگان نسبت به آن ها عکس العمل نشان می دهند ولی استقامت خاصی در مقابل افتی شدن نرخ ها دارند.
در این روزها با گذر قیمت دلار از کانال ۲۴ هزار تومان، نرخ ها در بازار آهن چیزی تقریبا ۳۰۰ تومان در مقابل هر کیلوگرم رشد یافت اما روز قبل با وجود اینکه نرخ دلار کمی افت یافت، نرخ های رشد کرده یا ثابت باقی ماندند و یا کمی رشد داشتند. از طرف دیگر در بورس کالا برعکس اینکه با پایداری نرخ پایه در خرید و فروش های این بازار روبه رو بودیم ولی به دلیل رقابت ۴ درصدی که انجام پذیرفت، در بازار ورق و همچنین قوطی و پروفیل با رشد بسیار نرخ ها مواجه شدیم.
لازم به گفتن است که اعلام نرخ پایه شمش در خرید و فروش هایی که در امروز انجم خواهد گرفت می تواند مشخص کننده روند نرخ ها شود؛ به عبارت دیگر رشد قیمت پایه شمش در خرید و فروش های امروز بورس کالا این ویژگی  را دارد که منتهی به تشدید  سردرگمی ها در بازار شود.
در هر حالت در بازرسی جریان نرخ های روز قبل بازار آهن شاهد پایداری نرخ میلگرد بر اساس اعلامی تولیدکنندگان این محصول بودیم، ولی این جریان در انتهای وقت تغییر کرد و نرخ میلگرد چیزی تقریبا ۵۰ الی ۱۷۰ تومان از طرف بیشتر شرکت ها رشد یافت؛ البته بعضی نیز نرخ های محصولات خود را ثابت حفظ کردند. بیشترین نرخ میلگرد ۱۴ با قیمت ۱۵ هزار و ۲۰۰ تومان و کمترین قیمت این محصول با نرخ ۱۴ هزار و ۵۵۰ تومان از طرف شرکت های تولیدکننده میلگرد اعلام و روانه بازار شد.
رشد نرخ ها به بازار نبشی و ناودانی نیز سرایت کرد، به صورتی که شاهد رشد ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی نرخ نبشی بودیم. نرخ ناودانی نیز با رشد روبه رو بود و تنها یک شرکت در این قسمت نرخ های خود را بدون نوسان اعلام کرد. برعکس بازار نبشی و ناودانی، در بازار تیرآهن با فضای تقریبا آرامی روبه رو بودیم؛ به این گونه که نرخ تیرآهن کیلویی با رشد ۵۰ الی ۲۰۰ تومانی به دنبال با پایداری همراه بود و نرخ تیرآهن شاخه ای نیز بدون نوسان از طرف تولیدکنندگان این حیطه اعلام شد.
با وجود ثبات نسبی حکم کننده بر بازار روز قبل آهن، از طریق خرید و فروش های انجام گرفته ورق در بورس کالا ، بازار ورق و به دنبال  آن بازار قوطی و پروفیل با رشد نرخ نرخ ها روبه رو شد به صورتی که نرخ پروفیل از طرف تولیدکنندگان این حیطه با رشد ۳۰۰ الی ۱۲۰۰ تومانی اعلام شد و در رنج ۲۴ هزار و ۵۰۰ تومان قرار گرفت.
برچسبها:ورق قوطی و پروفیل میلگرد  نبشی  ناودانی  تیرآهن


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۲ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۵۲