آثار ناشایست مشکل تامین انرژی بر صنعت فولاد

به گزارش آهن آپ به نقل از ایراسین

 

معاون فروش شرکت فولاد خراسان گفت: در زمینه زیرساخت‌های تولید فولاد از جمله تامین برق و گاز دورنمای روشنی برای صنعت فولاد وجود ندارد و این صنعت در چند سال آینده با چالش جدی تامین انرژی مواجه است.

 حسین بختیاری معاون فروش فولاد خراسان با اشاره به ابر پروژه فولادی ایران که قرار است ۴۰ میلیون تن محصول در کل زنجیره فولاد افزایش یابد، افزود: اطلاعی از تعریف ابرپروژه جدید فولادی ندارم ولی اگر این خبر درست باشد برای نیل به این منظور مسیر صاف و همواری در آینده نزدیک در پیش رو وجود ندارد.

وی با بیان اینکه در زیر ساخت‌های تولید فولاد از جمله تامین برق و گاز دورنمای روشنی برای صنعت فولاد وجود ندارد ادامه داد: ظرفیت فعلی ۳۰ میلیون تن تولید فولاد تا چند سال آینده با چالش جدی تامین انرژی مواجه است و لذا حتی طرح موضوع ابر پروژه فولاد نیز در شرایط فعلی منطقی بنظر نمی‌رسد.

معاون فروش فولاد خراسان تصریح کرد: علاوه بر مشکل تامین انرژی مشکلات دیگری نظیر تامین مواد اولیه و خام مورد نیاز این ابر پروژه به‌دلیل عدم برنامه ریزی در خصوص اکتشاف و بهره‌برداری از معادن جدید و همچنین عدم امکان حمل به دلیل ضعف در ساختار حمل ریلی و جاده‌ای کشور به‌دلیل فرسودگی ناوگان حمل جاده ای و کمبود شدید کشنده و واگن در حمل ریلی سبب خواهد شد دستیابی به این مقصود در آینده نزدیک عملا غیر ممکن بنظر برسد.

بختیاری همچنین رویکرد دولت در خصوص تعیین قیمت‌های دستوری برای محصولات فولادی را در کنار تمامی این مشکلات مهم خواند وگفت: سیاست های پوپولیستی درخصوص کاهش قیمت محصولات فولادی در بازار، تعیین قیمت‌ های دستوری محصولات فولادی و افزایش چندین برابری نرخ حامل‌های انرژی برای فولادسازان سبب شده توجیه اقتصادی برای سرمایه گذاران بخش خصوصی در این صنعت کمرنگ شوده و انگیزه ای برای ورود سرمایه به این صنعت برای سرمایه گذار باقی نماند.

برچسب: آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۹ مرداد ۱۴۰۱ ۱۲:۴۵