آخرین هفته قرن و شرایط بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، بازار ارز درهفته‌ ی قبل با اثر پذیری از خبرهای برجامی گرفتار تفییرات در کانال ۲۴ هزار و ۵۰۰ تا ۲۵ هزار تومان بود و قیمت دلار نقدی در بازار آزاد با کاهش ۳۵۰ تومانی به ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان رسید؛ به طوری که با آغاز هفته خبرها برگرفته از احتمال بازگشت آمریکا به برجام داشت و خبرگزاری‌های خارجی با استناد به گفته های دیپلمات‌ها محیط خوبی را برای روابط دو کشور پیش گویی می کردند ، ولی در اواسط هفته با لغو شدن پیشنهاد گام به گام مجدد پیش گویی ها عوض شد و روند دلار صعودی شد. لذا دور از انتظار نیست که در هفته پایانی قرن ۱۳۰۰ شمسی، تغیییرات اساسی در این حیطه ایجاد نشود و قیمت دلار در سال ۹۹ احتمالا در همین دامنه تغییرات بماند.
در هفته  قبل در بازار مقاطع طویل فولادی مثل بازار دلار نظار گر تغییرات محدودی بودیم؛ متوسط قیمت میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد در سه روز اول هفته دچار کاهش شد و در روز سه‌شنبه با تحریک نوردکاران جریانی صعودی در پیش گرفت و روز چهارشنبه هم این قیمت تقریبا ثابت بود تا در آخر با رشد اندک ۱۱ تومانی بسته به هفته قبل، رقم ۱۲ هزار و ۷۵۱ تومان را در آخر هفته ثبت کند. میانگین نرخ هر کیلو تیرآهن ۱۴ در بازار آزاد هم در این هفته تغییراتی مانند میلگرد داشت و در آخر با افت ۵۷ تومانی بسته به هفته قبل روی رقم ۱۳ هزار و ۲۶۰ تومان ایستاد. در صورتی که قیمت تیرآهن‌های ذوبی در بنگاه‌های تهران در طول هفته افت ملایمی را تجربه کرد، ولی بازار قراضه و شمش القایی صرف نظر از بعضی تغییرات جزئی در کل ثابت بود.
در هفته قبل در بازار ورق هم با شروع هفته نظاره گر افت و در روزهای بعدی شاهد ثباتی تقریبی بودیم؛ به طوری که نرخ ورق سیاه ۲ رول عرض ۱٫۲۵ فولاد مبارکه در بازار آزاد در طول هفته در کل ۳۰۰ تومان کاهش داشت و به ۲۰ هزار و ۸۰۰ تومان رسید؛ متوسط قیمت انواع پروفیل با قطر ۲ در بازار آزاد البته نظاره گر دوام افت ملایم در اکثر روزهای هفته و کاهش ۵۲۳ تومانی بسته به هفته قبل و رسیدن به نرخ ۲۱ هزار و ۱۲۰ تومان در پایان هفته بود.
در خرید و فروش بورس کالا که از رکن های اصلی بازار است هم همچنان خبری از مشتری زیاد و رقابت‌های هیجانی نیست و بیشتر عرضه‌ها با استقبال کمی روبرو می شوند؛ به طوری که این هفته که مبارکه ورق گرمی به بورس نیاورد، بقیه ورق‌های گرم بیشتر روی دست فروشنده‌ها ماند و خرید و فروش شمش بلوم هم ۵۹٫۳ درصد از حجم عرضه با رقابت نیم درصدی و با نرخ کشف‌شده ۱۱ هزار و ۵۸۱ تومان با احتساب مالیات معامله شد. در روز عرضه مقاطع هم که استقبال حتی از عرضه‌های شمش سرد تر بود، فقط ۲۵٫۴ درصد از حجم عرضه سبدهای مخلوط میلگرد آجدار با طول عادی با نرخ کشف‌شده ۱۲ هزار و ۳۳۴ تومان با احتساب مالیات خرید وفروش شد.
البته دراین میان باید دقت داشت که فعلا ارتباط نرخ های جهانی با قیمت های اصلی فرآورده های  فولادی در بورس قطع شده است، چون اساساً بورس کالا بر طبق شیوه‌نامه عمل نمی‌کند و ظاهرا میانگین نرخ های کشف ‌شده خرید و فروش هفته پیش، اصلی‌ترین فاکتور در مشخص کردن نرخ پایه فرآورئه های فولادی است و این جریان سبب فاصله ۳۵ درصدی بین نرخ شمش cis با قیمت های کشف‌شده شمش در بورس کالا شده است؛ جریانی که اگرچه خوشایند نوردکاران و مقاطع ‌فروشان است، ولی در آینده ممکن است بر اثر نرخ های جهانی، شوک بزرگی به بازار داخلی بدهد. در آخر هم می بایست گفت احتمالا بازار فولاد آخرین هفته قرن را مثل بازار ارز با ثبات تفریبی به پایان ببرد، زیراعلیرغم سال‌های قبل، خبری از درخواست مصرفی قابل توجه در آخر سال نیست.

 

برچسب ها: آهن آپ  میلگرد تیرآهن ورق


منتشر شده در یکشنبه، ۲۴ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۲۲