آخر سال بی نظم ورق و پروفیل

بازار ارز هنوز در سردرگمی به سر می برد که این سردرگمی متاثر از مخعین نبودن مسئله برجام است. در روز قبل همان گونه که دوراندیشی می شد، آمریکا بار دیگر زیر حرفش زد و بلینکن اصرار کرد که تا موقعی که ایران به مذاکرات برجامی بر نگردد با آزاد شدن پول های بلوکه شده ایران در کره جنوبی سازگاری نخواهد کرد، درپی همین سخن بازار ارز به آرامی وارد جریان افزایشی شد و قیمت دلار نقدی در روز قبل با رشد ۲۰۰ تومانی در مقایسه به عصر چهارشنبه به ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. 
اما آنچه در بازار آهن میگذرد به این صورت است که بیشتر پخش کنندگان مقاطع طویل فولادی و همچنین تولیدکنندگان، فروش های خود را متوقف کرده اند و اعلام قیمت محصولات خود و انجام خرید و فروش جدید را به سال آتی محول کردند. همچنین نوردکاران و بنگاه دارانی که به اعلام نرخ در روز های انتهایی سال می پردازند نرخ محصولات خود را پایدار نگه داشته اند. در صورتی که اگر تغییرات پراکنده و کمی را در این حیطه در نظر نگیریم بازار آهن برعکس سال های قبل در روزهای انتهایی سال در آسایش به سر میبرد و کسادی نیز همچنان پایدار است که باعث شده بنگاه داران آهن و حتی نوردکاران به مشتریان حقیقی خود تخفیفات خوبی ارائه دهند. 
در روز قبل بر طبق نرخ های اعلام شده نوردکاران فولادی بیشتر تولیدکنندگان نبشی، ناودانی و تیرآهن نرخ محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و شنیده‌های ما از بنگاه‌های تهران از پایداری نسبی انواع انواع تیرآهن ذوبی در این بنگاه‌ها حکایت دارد. نرخ میلگرد نیز در روز قبل تغییر چندانی نداشته و در اعلامی بیشتر نرخ ها شاهد پایداری نسبی بودیم، همچنین در این اعلامی ها گاهی افت  ۵۰ تا ۱۰۰ و حتی رشد ۵۰ تا ۷۰ تومانی نیز به چشم می خورد. در هر حالت رنج نرخی میلگرد ۱۴ آجدار نیز در کانال ۱۲ هزار و ۴۰۰ تا ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفت.
در این بین ولی در روز قبل بازار ورق و پروفیل دوباره به هم ریخت و غیرواضح شد زیرا که در خرید و فروش های روز قبل بورس کالا نرخ کشف ‌شده ورق گرم HR مبارکه با افزایشی بیشتراز ۶٫۳۸ درصدی درمقایسه به قیمت نهایی عرضه دو هفته گذشته این محصول با حساب کردن مالیات به ۱۸ هزار و ۵۸۰ تومان رسید. همین موضوع نیز سبب داغ شدن بازار ورق و قوطی و پروفیل شد و برعکس بازار مقاطع که در وضعیت آرام و راکدی به سر می‌ برد، بازار محصولات تخت دوباره داغ شد و مشتری‌ها حضور تقریبا پررنگی در این بازار داشتند.
در صورتی که نرخ انواع پروفیل در نقاط متفاوت کشور میان ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان رشد کرد و رنج نرخی پروفیل با ضخامت ۲ بسته به ورق استفاده‌ شده و شرکت تولید کننده در کانال ۲۰ هزار و ۷۰۰ تا ۲۲ هزار تومان قرار گرفت.
برچسبها:نبشی  ناودانی  تیرآهن  ورق  پروفیل


منتشر شده در دوشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۵۶