آرامش بازار آهن در روز متلاطم ارز

بازارآهن

بازار ارز هفته قبل از شروع هفته روی ریل افزایشی قرار گرفت، با این وجود بازار فولاد کشور در کل قسمت ها کاملا در آسایش بود و البته لازم به تذکر است که هفته گذشته نیز مانند هفته های گذشته به تعداد نوردکاران و بنگاه دارانی که فروش محصولات خود را در سال ۹۹ به طور کامل متوقف کرده اند، اضافه شد. کارشناسان بازار ارز بر این اعتقادند که علت رشد نرخ ارز در هفته قبل را می توان مربوط با بیشتر شدن درخواست طبیعی برای خرید دلار در روزهای سال جدید دانست. البته تعدادی هم اعتقاددارند این حدس وجود دارد که بعضی خبرهای سیاسی ضدبرجامی در بازار ارز به گوش برسد و همین موضوع نیز سبب نامنظم شدن بازار ارز در روز قبل شده است.
با وجود وضعیت نامنظم بازار ارز، بازار آهن در هفته گذشته هفته بسیار آرامی را طی کرد و مثل هفته های گذشته به تعداد نوردکاران و بنکدارانی که فروش خود را در سال ۹۹ متوقف کرده و به سال آتی واگذار کرده اند، اضافه شد. از این جهت در کل در کل قسمت های محصولات فولادی با پایداری نسبی نرخ ها روبه رو شده و حتی شاهد ارائه بعضی تخفیفات جزئی برای به نتیجه رسیدن خرید و فروش هایی اخر سال بودیم. به دلیل رشدی بودن جریان هفته قبل سال نو قیمت دلار عده بسیاری از نوردکاران و پروفیل سازان در سعی بودند تا نرخ های خود را در این حیطه رشد دهند که این سعی آنها با دقت به وضعیت رکودی حکم کننده بر این روزهای بازار به سرانجام نرسید.
البته آسایش هفته قبل بازار ورق وپروفیل بعد از چندین روز رشدی بودن به باور بعضی از کارشناسان بازار آهن مثل آتش زیر خاکستر می باشد و کارشناسان بر این اعتقادند در شروع سال ۱۴۰۰ به دلیل استقامت بعضی از پرکاران بازار ورق در مقابل آزادسازی واردات این محصول در سال آینده، با افزایش بسیار قیمت ورق و پروفیل روبه رو خواهیم شد.
با کل این تحلیل ها، بر اساس نرخ های اعلام شده از طرف نوردکارانی که همچنان فروش خود را در این روزهای انتهایی سال متوقف نکرده اند، بیشتر تولیدکنندگان در حیطه میلگرد قیمت محصولات تولیدی خود را در مدار پایداری حفظ کرده اند و در این میان تعداد کمی از شرکت ها نرخ های اعلامی خود را چیزی تقریبا ۵۰ الی ۱۵۰ تومان رشد داده اند؛ از این جهت رنج نرخی میلگرد آجدار ۱۴ در رنج ۱۲ هزار و ۴۰۰ تومان تا ۱۳ هزار و ۴۰۰ تومان قرار گرفته است.
در حیطه نبشی و ناودانی و همچنین سپری و تیرآهن نیز تولیدکنندگان نرخ محصولات خود را پایدار نگه داشتند و نوسانی در نرخ های اعلامی از طرف اکثر بنگاه داران فروشنده این محصولات مشاهده نشد. در حیطه تیرآهن نیز شواهد حاکی از پایداری نسبی نرخ تقریبا تمامی سایزهای تیرآهن ذوب آهن اصفهان بود و در این بین فقط قیمت هر شاخه از تیرآهن ۱۴ این شرکت درمقایسه به هفته گذشته، ۱۰ هزار تومان در بازار آزاد رشد پیداکرد.
در خصوص با نرخ پروفیل، بیشتر تولیدکنندگان این حیطه یا شروع به اعلام نرخ نکردند و یا قیمت محصولات خود را روی مدار پایداری نگه داشتند. در این بین تنها بعضی از شرکت ها شامل گروه صنعتی یاران و همچنین پروفیل تهران شرق قیمت انواع پروفیل با ضخامت ۲ خود را تقریبا ۱۰۰ تومان رشد دادند؛ با این وصف رنج نرخی پروفیل ضخامت ۲ با درنظر داشتن ورق استفاده شده و همچنین شرکت تولیدکننده در رنج ۲۱ هزار تا ۲۲ هزار و۵۰۰ تومان قرار گرفت. در آخر می توان نتیجه گرفت که باوجود آتش بازی هفته قبل سال نو بازار ارز، بازار آهن به دلیل وضعیت حکم کننده در انتهای سال روی آرامش به خود دید و در مدار پایداری قرار گرفت.
برچسبها: ورق  پروفیل  میلگرد  میلگرد آجدار  نبشی  ناودانی  تیرآهن  تیرآهن ذوب آهن


منتشر شده در شنبه، ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۰۹