آشفتگی اسکلت فلزی در بازار آهن

به تحلیل آهن آپ از شرایط بازار آهن، اساسی‌ترین قسمت هر سازه، اسکلت است. اسکلت ساختمان باید از مداوم، مقاوم و استواری به اندازه به ویژه در مقابل زلزله بهره مند باشد. اکنون ساختمان‌ها در کشور به دو شیوه اسکلت فلزی و اسکلت بتنی ساخته می‌شوند که برگزیدن هر کدام از این دو شیوه وابسته به مولفه‌های بسیاری مانند منطقه آب و هوایی، مقدار بودجه، وضعیت و کیفیت انجام، موضوعات فنی سازه و ... دارد که مهندسان و مسئولان با بازرسی عوامل متفاوت نوع اسکلت‌بندی بنا را تشخیص می‌دهند.
اسکلت فلزی از زمان‌های دور تا امروز در ساختمان‌ها اعمال می‌شود، استقامت زیاد آن در مقابل عوامل متفاوت و همچنین احتمال ساختن در کارخانه‌های تولیدی زیر نظر متخصصان مدیریت کیفیت سبب شده این نوع اسکلت‌بندی در بیشر سازه‌ها و ساختمان‌ها به چشم بخورد. این اسکلت همانگونه که از اسمش مشخص است با استفاده از محکم‌ترین مواد یعنی فولاد ساخته می‌شود. سابقه اعمال این شیوه در ساخت‌وساز بسیار زیاد است. اضافه بر استقامت بسیار، مزیت هایی مانند توانایی بازیافت، توانایی پیش‌ساخت و بنابراین تندی اعمال بیشتر، وزن کمتر و همچنین گرفتن فضای سودمند کمتر ساختمان سبب شده تا پیشواز از فولاد بیشتر از بتن باشد. در حال حاضر سازمان های بیشتری در عرصه تولید سازه‌های فولادی فعالیت می‌کنند که البته کسادی ساخت‌وساز و افت قابل اهمیت طرح‌های عمرانی سبب شده تا با کمتر از ۵۰ درصد گنجایش اسمی در بازار وجود داشته باشند. «پایبند سازه» یکی از شرکت‌هایی است که فعالیـت قانونی خـود را از سـال ۱۳۷۸ در حیطه سـاخت و نصـب سازه‌های فلزی مانند اسکلت‌های فلزی پیچ و مهره‌ای، جوشی، سـوله و سازه‌های مخصوص صنایـع نفـت و گاز و پتروشـیمی شروع کرده است.
اکنون تغییرات قیمت ارز، بیشتر مصالح ساختمانی را متاثر قرار داده است و به همین علت بازار ساخت‌وساز در چشم انتظاری قرار دارد و این موضوع سبب شده تا تولیدکنندگان اسکلت فلزی هم درگیر مشکل شوند.
برچسبها: آهن آپ  


منتشر شده در پنج شنبه، ۳۰ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۹