آشفتگی بازار آهن

گفته شدن  خبر پراکنی هایی اطراف خارج شدن فولاد از بورس کالا، بازار سهام را گرفتار تب ‌و لرز کرد اما با شروع شدن فروش دستوری۶۰ هزار تن شمش و همچنین نامه رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهوری در انتقاد به سیاست وزارت صمت در بازار فولاد، مشخصه بورس عکس العمل نشان داد و با ۳۶ هزار واحد کاهش روبه رو شد تا بیشترین افت عددی تاریخ با وزنه فولاد به ثبت رسید.
فاش شدن محتوای دو نامه یعنی نامه دبیر ستاد مدیریت بازار به مدیرعامل فولاد خوزستان برای واگذاری ۶۰ هزار تن شمش فولاد به یک شرکت فعال در صنایع پایین‌دستی و همچنین نامه رئیس انجمن اقتصادی مجلس به رئیس‌جمهوری ابعاد جدیدی از برنامه‌های حدسی بعضی دستگاه‌های دولتی برای واگذاری و رانتی کردن رویداد پخش این محصول مهم صنعتی را به نمایش گذاشت. باوجود اعتراض کارشناسان مذاکره خارج شدن فولاد از میدان خرید وفروش بورس کالا همچنان ادامه دارد اگر چه مشاوره‌ها برای خودداری از این اراده رانت‌ساز و آشوب ساز، به‌ گونه آشکار و پنهان، همچنان متداوم است. 
 همچنان نمی‌توان خبر خارج شدن فولاد از بازار روشن را با وضوح اطلاع داد. حتی اگر نامه‌های پشت پرده درست باشد. منتشر شدن نامه مدیر انجمن اقتصادی مجلس در عکس العمل به نامه رئیس دفتر ریاست جمهوری پشتیبان پیجویی خرج شدن فولاد از مکانیزم های بازار سرمایه با فرمان شخص رئیس‌جمهوری و رفتن به طرف سیاست‌های فروش حواله‌ای است. اگرچه این اراده شگفت انگیز با قصد مدیریت بازار بی نظم فولاد گرفته شده اما کارشناسان اعتقاد دارند خارج شدن فولاد از بورس فقط به مدیریت بازار کمک نمی‌کند بلکه فراهم کننده خرید وفروش پشت‌پرده و پخش رانت وسیع تر خواهد بود.
فروش سهمیه‌ای با نرخ دستوری درست متذکر تصویر فروش حواله‌ای آهن و فولاد در سه دهه پیش است. احتمالا قرار است در سال ۹۹ با تولید دست کم ۲۸ تا ۳۰ میلیون تن و مصرف دست بالا ۱۸ میلیون تنی خاطرات دهه ۶۰ در بازار فولاد احیا شود. چیزی که در ذهن ها قابل گنجیدن نیست.
 


منتشر شده در شنبه، ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷