آشفتگی های بازار علت افزایش قیمت آهن

بازارآهن

با دقت به حدس ادامه افزایش نرخ محصولات فولادی منطقه CIS دست کم در یک هفته آتی، تلاش نوردکاران برای ترمیم فاصله کم شده قیمت میلگرد و شمش و همچنین پررنگ‌تر شدن حضور درخواست سرمایه‌ای در این روزهای آشفته بازار آزاد آهن، گمان ادامه افزایش نرخ محصولات فولادی وجود دارد. گرچه با دقت به کسادی نسبی خرید و فروش های محصولات فولادی در روزهای انتهایی این هفته و وضعیت کلی کسادی حکم کننده بر بازار، گویا سرعت این افزایش از این هفته کمتر باشد.
به گزارش آهن آپ، این هفته که به نوعی با دومین هفته اجرای دستورالعمل جدید دولت در بورس کالا همزمان بود، نرخ محصولات فولادی در بازار آزاد نیز با وجود تغییر کم قیمت ارز در طی هفته، با سرعت زیادی رشد کرد؛ به صورتی که با در نظر گرفتن مالیات بر ارزش افزوده شاهد افزایش بیشتر از ۱۰۴۰ تومانی میانگین قیمت میلگرد ۱۴ آجدار، رشد تقریبا ۶۲۰ تومانی متوسط نرخ انواع نبشی، رشد بیشتر از ۱۱۰۰ تومانی میانگین قیمت تیرآهن ۱۴ کیلویی، افزایش بیشتر از ۲۱۵۰ تومانی متوسط نرخ انواع پروفیل (پروفیل‌های با ضخامت ۲ تا ۴ و قوطی‌های ستونی) و رشد تقریبا ۱۳۸۰ تومانی میانگین قیمت شمش القایی در بازار آزاد در هفت روز قبل بودیم. 
با اهمیت ترین دلیل افزایش پر سرعت قیمت محصولات فولادی دراین هفته نیز ادامه آشفتگی های بازار آزاد متاثر از اجرای دستورالعمل تازه دولت در بورس کالا بود. نکته مهم در این بین آن است که نوع در نظر گرفته شدن نرخ پایه محصولات فولادی در بورس کالا برطبق دستورالعمل تازه، بی خبر سبب شد که تفاوت بین نرخ پایه شمش و میلگرد در بورس کالا به تقریبا ۳/۲ درصد افت پیدا کند و تفاوت قیمت کشف‎شده آنها در هفته اول اجرای دستورالعمل نیز تا میزان تقریبا ۴.۵ درصد کم شود. 
نکته دیگر نیز آن است که معمولا عدم سرپرستی قاطع در بازار فولاد کشور سبب شده است که بازار آزاد آهن با کوچکترین تلنگری آشفته  وبی نظم شود. در این وضعیت، اجرای ناموقع دستورالعمل تازه دولت در بورس کالا، سبب زیاد شدن تب بی نظمی بازارآهن دراین دوهفته شده وهمان گونه که دراین ماه‌ها مشاهده کرده‌ایم، وقتی بازار درگیر چنین درجه‌ای از آشفتگی می‌شود، همیشه کسانی هستند که با کمک کردن به اضطراب های موجود جلوگیر افت نرخ ها می‌شوند.
برچسبها:قیمت میلگرد  آهن آپ  قیمت تیرآهن  پروفیل  قوطی‌های ستونی


منتشر شده در دوشنبه، ۲۴ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۰۰