آشنایی با سیم خاردار خطی

                                                                     
یکی از محصولات فولادی که مصارف زیادی دارد و بیشتر برای ایجاد امنیت استفاده می شود، سیم خاردار خطی است. قیمت سیم خاردار خطی در مقایسه با دیگر سیم خاردارها مناسب بوده و به همین دلیل از آن بسیار استفاده می شود. سیم خاردار خطی از یک یا دو رشته سیم تشکیل شده است که روی آن برآمدگی هایی (خار) با فاصله معین کنار هم قرار گرفته اند. سیم خاردار خطی از فولاد ضد زنگ (گالوانیزه) بدست می آید. سیم خاردار خطی به صورت رول در وزن های مختلف در بازار آهن آلات عرضه می شود. وزن سیم خاردار خطی بر اساس رول آنها تعیین می شود که عموما تا 36 کیلوگرم هم در بازار عرضه می شود که به طول رول بستگی دارد. این سیم خاردار را می توان روی زمین یا روی تیر حصار نصب کرد که به محل نصب آن بستگی دارد. از این محصول ابتدا برای نگهداری گاوها در مزارع استفاده می شد که هنوز هم این کاربرد را دارد. مواد استفاده شده در ساخت سیم خاردار عبارتند از روی، فولاد، روکش پلیمری یا آلومینیم. بر همین اساس هم سیم خاردار خطی به دو دسته سیم خاردار خطی گالوانیزه و سیم خاردار خطی با روکش PVC تقسیم می شود که در بخش های بعدی به بررسی آنها خواهیم پرداخت.

انواع سیم خاردار خطی چیست؟
همانطور که قبلا به آن اشاره شد، سیم خاردار خطی بر اساس جنس (مواد سازنده) به دو دسته تقسیم می شود:

سیم خاردار خطی گالوانیزه:
این سیم خاردار نوعی از سیم خاردار مدرن بوده که دارای روکش گالوانیزه است و از سیم های با قدرت کشسانی بالا تولید می شود. این سیم خاردار در مناطق نظامی، مسکونی، صنعتی، فرودگاه برای ایجاد امنیت کاربرد دارد و در بالای دیوار بیشتر نصب می شود که بالارفتن از دیوار را سخت می کند. همچنین سیم خاردار خطی گالوانیزه در برابر خوردگی بسیار مقاوم است، از این رو در مناطق با آب و هوای مختلف از آنها می توان استفاده کرد. این سیم خاردار به دو روش دو رشته ای و تک رشته ای تولید می شود که نوع دو رشته ای آن دارای وزن 28 کیلوگرم و تک رشته آن وزنی برابر با 23.8 کیلوگرم به ازای هر رول دارد. قطر سیم خاردار خطی گالوانیزه 1.8 میلی متر است. این محصول بر اساس استاندارد ASTM A121 – 99 تولید می شود.

سیم خاردار خطی با روکش PVC:
سیم خاردار خطی با روکش PVC عموما برای حصارکشی استفاده می شود و با روکش PVC پوشیده شده است که نه تنها جلوی زنگ زدگی را می گیرد بلکه مقاومت سیم خاردار را بالا می برد. این نوع سیم خاردار دو رشته سیم به هم پیچیده شده تشکیل شده است. ضخامت روکش PVC این سیم خاردار ها از 0.4 تا 0.6 میلی متر است و معمولا به رنگ سبز است. این سیم خاردار بر اساس استاندارد ASTM F1665 – 08 تولید می شود.

دلایل استفاده از سیم خاردار خطی چیست؟
اگرچه امروزه سیستم های حصارکشی مدرنی بوجود آمده است ولی باز هم استفاده از سیم خاردار خطی هنوز رایج است. استفاده از سیم خاردار خطی دلایل خاص خود را دارد که در پایین به بررسی آنها می پردازیم.

امنیت بالا:
یکی از دلایل مهم استفاده از سیم خاردار خطی، عدم نفوذ پذیری و امنیت بالا است. این سیم خاردار از سیم هایی ساخته شده است که به دور هم پیچیده شده اند و یک رشته ضخیم را تشکیل داده اند که دارای خارهایی است که هرکدام با فاصله 12.7 یا 15.2 از یکدیگر قرار گرفته اند که عبور کردن از آن را سخت می کند. از این رو امنیت را بالا می برد.

مقرون به صرفه و انعطاف پذیر:
در مقایسه با حصارکشی هایی که با چوب یا سنگ انجام می شود، حصار کشی با سیم خاردار خطی مقرون به صرفه تر است. همچنین این سیم خاردار از انعطاف خوبی برخوردار است و نصب آن آسان است. افزون بر این، نگهداری و تعمیر آنها آسان است و بسیار با دوام هستند.

تنوع در اندازه:
امروزه سیم خاردار خطی در اندازه های مختلف تولید می شود. تولید کنندگان این محصول می توانند آن را در اندازه های مختلف بر اساس سفارش مشتری تولید کنند. این محصول از لحاظ قطر سیم، طول لبه ها، اندازه لبه ها، ارتفاع و طول رول بسیار متنوع است.

تفاوت سیم خار دار خطی با سیم خاردار حلقوی تبری چیست؟
سیم خاردار و سیم خاردار حلقوی تبری دو نوع از سیم خاردارهای معروف هستند که برای ایجاد امنیت در مناطق مختلف استفاده می شود. این دو سیم خاردار از جهاتی با یکدیگر متفاوت هستند که عبارتند از:

کاربرد:
از سیم خاردارحلقوی تبری بیشتر برای مناطق حفاظت شده و امنیتی (مناطق نظامی) استفاده می شود. خارهای سیم خاردارهای حلقوی به شکل تیغه های تبری شکل است که رد شدن از آن را مشکل می سازد. در مقابل، از سیم خاردار خطی برای مناطق مسکونی و مزارع بیشتر استفاده می شود.

برچسب ها: آهن آپ

 


منتشر شده در یکشنبه، ۲۲ اسفند ۱۴۰۰ ۰۹:۰۴