آینده بازار آهن وابسته برجام

بازار آهن همچنان در کسادی به سر می برد و در روز قبل نیز شاهد پایداری نسبی از طرف بعضی تولیدکنندگان بودیم در این بازار البته کمی افت و حتی رشد در اعلامی نرخ  ها نیز به چشم میخورد. در هر حال فروشندگان آهن آلات در سراسر کشور از نبود درخواست و کسادی بازار در این روز ها خبر می دهند با اینکه آخر سال است و در آستانه سال جدید هستیم در بازار فولاد هیچ پیشرفت و رونق نسبی شب عیدی دیده نمی شود. بنگاه داران نیز اشتیاقی به خرید از نوردکاران را ندارند همانگونه که مصرف کنندگان نهایی اکنون از خرید محصولات فولادی دست کشیده اند. 
شرایطی که اکنون بازار آهن دچار آن است بیانگر از آن است که پرکاران بازار فولاد و آهن، بازار های وابسته و همچنین مصرف کنندگان، در انتظار مشخص شدن وضعیت مذاکرات برجامی هستند تا تکلیف قیمت ارز نیز معین شود تا بدانند با چه نرخ هایی باید خرید و فروش کنند و چه موقعی می‌ توانند به خرید و فروش بپردازند. این در صورتی است که نرخ های جهانی محصولات فولادی بار دیگر جریان افزایشی به خود گرفته است و بورس کالا نیز بر این سردرگمی ها کمک کرده زیرا بورس کالا شرایط نرخ های پایه فولادی را هر هفته نام علوم تر می‌ کند و از طرفی دیگر شفاف سازی در خصوص با فرمول مشخص نرخ پایه محصولات متفاوت وجود ندارد.  
در این شرایط کارخانجات نوردی در روزهایی که دلار در جریان افزایشی قرار می گیرد در پی آن نرخ های خود را رشد می دهند و بار دیگر با ورود دلار به جریان کاهشی نرخ های خود را اندکی افت می دهند، ولی با دقت به کسادی بسیار درخواست تازه مصرفی در بازار آهن هیچ ‌کدام از این تغییرات افتی یا رشدی تا موقعی که شرایط قیمت دلار معین نشود، نمی‌تواند توسعه را به بازار فولاد یا فعالیت‌های ساختمانی برگرداند. 
در تمام روز قبل برطبق نرخ های اعلامی درب کارخانه نوردکاران فولادی، بیشتر تولیدکنندگان میلگرد آجدار قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و بعضی تولیدکنندگان این حیطه نرخ های خود را میان ۲۰ تا ۱۰۰ تومان رشد دادند و بعضی شرکت‌ها هم میان ۵۰ تا ۱۰۰ تومان قیمت میلگردهای خود را ارزان‌ تر کردند؛ رنج نرخ میلگرد ۱۴ آجدار نیز در کانال ۱۲ هزار و ۴۰۰ تا ۱۳ هزار و ۴۵۰ تومان قرار گرفت. همچنین بیشتر تولیدکنندگان نبشی و ناودانی قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند و به صورت پراکنده افت و رشد های ۵۰ تا ۱۰۰ تومانی هم در نرخ های اعلامی بعضی تولیدکنندگان محصولات این حیطه مشاهده می‌ شد.
تولیدکنندگان تیرآهن قیمت محصولاتشان را پایدار نگه داشتند ولی در حیطه قوطی و پروفیل بیشترین سرعت رشدی را درمقایسه به بقیه محصولات فولادی دارد؛ به روشی که با وجود پایداری نسبی نرخ های اعلامی بعضی کارخانجات این حیطه، بعضی کارخانجات نیز نرخ محصولاتشان را میان ۱۰۰ تا ۲۰۰ و بعضا تا ۴۰۰ تومان رشد دادند. در حیطه لوله نیز قیمت لوله مانیسمان و قیمت لوله درزدار پایدار اعلام شد اما نرخ لوله داربستی با رشد ۲۰۰ تا ۵۰۰ تومان همراه بود.
برچسبها: نرخ میلگرد قوطی  پروفیل لوله داربستی لوله


منتشر شده در سه شنبه، ۱۲ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۵۲