آینده بازار فولاد در سال های بعدی


بنا بر گزارش تحلیل گران آهن آپ خوشبختانه ایران در سال قبل با افزایشی ۱۵درصدی که با تولید ۲۵میلیون تن فولاد مقام دهم این صنعت را در دنیا ابه خود اختصاص داده است و با وجود مشکلات و تحریم ‌ها ی شدید در امسال هم این جریان رو به افزایش ادامه خواهد داشت و می ‌توانیم به تولید ۵/ ۲۶ میلیون تن فولاد برسیم.
هدف تولید فولاد در سال ۱۴۰۴ روی ۵۵ میلیون تن برنامه‌ ریزی شده است که در صورت پشتیبانی دولت و تمرکز روی صادرات غیر نفتی به ویژه صنعت فولاد به‌ صورتیکه این صنعت در تقدم اول قرار گیرد حتما نه ‌تنها این چشم‌ انداز به حقیقت میپیوندد، بلکه تا ۵۷ میلیون تن نیز قدرت رشد وجود دارد.
استفاده از فن آوری‌ های جدید و به‌کار گیری استعداد و نخبگان ایرانی که در صورت انجام و حمایت نه‌ تنها می ‌توانیم در کل زنجیره فولاد حرف‌ هایی برای گفتن داشته باشد، بلکه قدمی بزرگ برای جابه جایی تکنولوژی خود و ساختن کارخانه‌ های تولید فولاد در دنیا است.
از این جهت برای رسیدن به اهداف، تهدید ‌هایی در عرصه تامین مواد اولیه وجود دارد که سرچشمه آن سنگ ‌آهن بود که تولید کنسانتره را افت داد. در طی آن کم بودن گندله و در نتیجه کم بودن قابل توجه آهن اسفنجی که بدبختانه همین کمبود باعث شد برنامه‌ریزی که برای سال جاری بابت تولید ۲۸ میلیون تن فولاد در نظر گرفته شود کاملا به حقیقت نپیوندد و در آخر به ۵/  ۲۶ میلیون تن خواهیم رسید.
دلیل اصلی این کار توقف بازار فولاد جهان در این سال ‌ها بوده که شاهد تعطیلی تعدادی از کارخانه‌ های فولادی در دنیا بودیم و این کارسبب شد فعالیت در عرصه اکتشاف کم باشد. دراین  دو سال با راه افتادن و فعالیت دوباره بازار فولاد دنیا با توجه به رشد مصرف سنگ‌ آهن و این که سرمایه‌ گذاری در عرصه مطالعه و اکتشاف و معدن مدت زمان خود را نیاز دارد  تصور میشود در سال‌های آینده مشکلات زیادی در عرصه تامین مواد اولیه خواهیم داشت.

برچسبها: آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۵ دی ۱۳۹۸ ۰۸:۴۱