آینده نا مشخص بازارآهن

بازار آهن

در دو روز نخست هفته قبل به علت عدم درخواست و کسادی موجود در بازارآهن شاهد کاهش نرخ ها بودیم و البته همانگونه که در هفته های قبل دور اندیشی شده بود با جریان افزایشی قیمت دلار بار دیگر بازار آهن در سه روز انتهایی هفته وارد جریان افزایشی شد. 
قیمت دلار نقدی و نیمایی در هفته قبل به صورت ادامه دار روی جریان افزایشی جلو رفت و نرخ دلار نقدی در بازار آزاد با رشد یک هزار و ۸۵۰ تومانی در مقایسه به هفته گذشته در روز پنجشنبه به ۲۵ هزار و ۸۰۰ تومان رسید و متوسط موزون هفتگی قیمت حواله ‌جات دلار در سامانه نیما نیز در روز با افزایش نزدیک ۳۵۰ تومانی در مقایسه به  هفته گذشته در روز پنجشنبه به ۲۳ هزار و ۴۹۷ تومان رسید. با رشد قیمت دلار در بازار مقاطع نیز شاهد رشد نرخ ها بودیم که با کاهش و افزایش های هفته قبل میانگین نرخ میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد ۱۲ هزار و ۷۴۸ تومان بسته شد. قیمت انواع نبشی در بازارآزاد نیز با نرخ نهایی ۱۳ هزار و ۳۳۴ تومان به فروش رفت. میانگین قیمت پروفیل با ضخامت دو هم در پایان با ۳۱۴ تومان رشد به ۲۱ هزار و ۷۱۴ تومان رسید. 
همچنین شمش القایی نیز درهفته قبل با رشد ۱۴۵ تومانی در روز های سه شنبه و چهارشنبه همراه بود که با نرخ میانگین ۱۱ هزار و ۳۲۵ تومان به فروش رفت. در بورس کالا ولی شاهد افت قیمت ها در مقایسه به هفته های گذشته بودیم.اکنون در این بین سوالی که گفته می شود این است که در این هفته هم با جریان رشدی مواجه خواهیم بود یا کسادی در بازار از افزایش قیمت ها پیشگیری خواهد کرد؟ همچنین یکی از با اهمیت ترین علت های تاثیرگذار بر بازار عملکرد های دولت بایدن در خصوص با برجام است که بر طبق آخرین مصاحبه سخنگوی کاخ سفید و مسئولان وزارت خارجه ایران میتوان دید که هر دو طرف در حال بررسی وضعیت و البته تقویت توان چانه زنی خود هستند.
از طرفی دیگر ایران تولید فلز اورانیوم را آغاز کرده و به سرعت ۵ اسفند برای متوقف کردن اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی نزدیک می‌شود و ازطرفی دیگر آمریکا به اصرار بر اینکه ایران باید در مرحله اول تمام تعهدات برجامی خود را اجرا کند تا کاخ سفید برای برگشت به برجام گام بردارد.در کل اگر شرایط مذاکرات به همین صورت ادامه داشته باشد شاهد رشد محدود قیمت دلار در این هفته و در پی آن رشد نرخ ها در بازار خواهیم بود، ولی عدم تقاضای مصرفی در این بازار می تواند سبب شود تا رشد نرخ ها با سرعت کمی همراه باشد و یا حتی در مواردی با پایداری نسبی نیز مواجه شویم.در خصوص با اثر نرخ جهانی هم بر طبق آخرین گزارش‌ها کاهش قیمت محصولات CIS متوقف شده‌ است و گویا این جریان هم نمی ‌تواند تاثیر احتمالی افزایش دلار را در  این هفته متوقف کند.
برچسبها:نبشی  نرخ میلگرد قیمت پروفیل


منتشر شده در یکشنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۰۴