ابداع روشی نوین برای بازیابی طلا در پسماندهای الکترونیکی

به گزارش آهن آپ:

لوازم الکترونیکی دور ریخته شده یک گنجینه‌ی بزرگ طلا هستند. محققان چینی و انگلیسی موفق به ابداع یک روش جدید و کارآمد برای بازیابی بی‌دردسر طلا از زباله های الکترونیکی بدون استفاده از مواد شیمیایی یا انرژی شدند.

طلا علاوه بر ساخت انواع جواهرات، به دلیل داشتن قدرت رسانایی الکتریکی بالا و سهولت کار با آن، در ساخت قطعات الکترونیکی نیز کاربرد دارد. اما بازار دستگاه های الکترونیکی گردش مالی بالایی دارد و بازیابی طلا و سایر فلزات گران‌قیمت اغلب فرایندی دور از تصور بوده چراکه به استفاده از مواد شیمیایی یا حرارت زیاد نیاز دارد.

محققان دانشگاه منچستر، دانشگاه چینهوای چین و آکادمی علوم چین روش بسیار ساده‌تری را برای بازیابی طلا از زباله های الکترونیکی با استفاده از گرافن، ابداع کرده اند. این روش باعث کاهش دور ریز طلا شده و همچنین کاهش بسیاری از مشکلات زیست محیطی ناشی از انباشت زباله های الکترونیکی را نیز به همراه دارد.

دکتر یانگ سو، محقق اصلی این طرح گفت: این دستاورد شگفت انگیز، در اصل یک فرآیند الکتروشیمیایی ساده است. در این فرایند، زباله های الکترونیکی پس از آسیاب، در محلولی خاص حل می شوند. حال یک غشاء ساخته شده از اکسید گرافن به این مجموعه اضافه می شود و در عرض چند دقیقه طلای خالص شروع به جمع شدن روی سطح غشاء می کند. تنها ۱ گرم گرافن برای استخراج حدوداً دو برابر این مقدار طلا از زباله های الکترونیکی کافی است و بیش از ۹۵ درصد از طلای موجود در یک کالای الکترونیکی از این طریق قابل جذب است. شایان ذکر است که با استفاده از این روش فلزات موجود دیگر در زباله های الکترونیکی جذب نمی شوند و پس از اتمام کار می توان غشای گرافن را سوزاند و طلای خالص را به دست آورد.


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۲ شهریور ۱۴۰۱ ۱۳:۱۰