اثرات عرضه مواد اولیه در بورس

درصورتی‌که قرار بود روش‌نامه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت از ابتدای آذر ماه اجرایی شود، ولی همچنان موضوع بر سر مواد متفاوت این روش نامه بین قسمت های متفاوت زنجیره فولاد ادامه دارد. ورود به بورس‌کالا و تشخیص نرخ در این بازار خرج از ضرایب دستوری را کاری مثبت تعبیر می‌کند که می‌تواند به پیشرفت برابری در زنجیره منتهی شود؛ ولی قسمت بینی زنجیره الزام عرضه تمام محصول تولیدی در بورس‌کالا در حین افت نرخ پایه را به ضرر سازمانها دانسته و آلودگی توزیع رانت را مطرح می‌کند.
بهرام سبحانی، رئیس انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران، درباره روش‌نامه فولادی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: درصورتی‌که این روش‌نامه نکات مثبتی دارد اما انتقادهایی نیز به آن وارد است. معمولا تهیه‌کنندگان این روش‌نامه از انتقادات گمانایی که بعضی مواد این روشنامه در آینده می‌تواند در بازار فولاد کشور رقم بزند غافل بوده‌اند. به این جهت گفتن این انتقادات می‌تواند به مسئولین در تصمیم‌گیری بهتر کمک کند.
او گفت: یکی از موارد بیان شده شده در این روش نامه، برداشتن کف عرضه و لزوم کل تولیدکنندگان به عرضه تمامی محصولات تولیدی خود در بورس کالا است. همانطور که باخبرید، سالانه در کشور تقریبا ۲۰ میلیون تن شمش فولاد تولید می‌شود. این درصورتی است که مقدار احتیاج سالانه بازار داخل به انواع میلگرد به‌عنوان پرکاربردترین مقاطع طویل فولادی در کشور به چیزی قریب به ۷ میلیون تن می‌رسد. درعین حال تقریبا ۵/ ۳ میلیون تن از انواع مقاطع طویل مورد احتیاج بازار داخل از طریق شرکت‌های بزرگی مثل ذوب آهن و فولاد خراسان تولید می‌شود که خود، تولیدکننده شمش فولادی نیز هستند و درحقیقت برای خرید مواد اولیه خطوط تولید در رقابت برای خرید شمش شرکت نمی‌کنند.
سبحانی گفت : به این جهت تولیدکنندگان مقاطع فولادی کشور در سال فقط به ۵/ ۳ میلیون تن شمش فولاد برای تامین احتیاج بازار داخل احتیاج دارند. الزام به عرضه تمامی شمش فولادی در کشور در بورس کالا برای تامین احتیاج ۵/ ۳ میلیون تنی سازمانهای نوردی جای شگفتی دارد. اجرایی شدن این الزام سبب می‌شود که بعد از این همواره شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا با قیمت پایه خرید و فروش شود و هیچ رقابتی برای خرید وجود نداشته باشد.
 


منتشر شده در شنبه، ۱۵ آذر ۱۳۹۹ ۰۸:۴۸