اثربخشی عوامل دولتی بر بازارفولاد

 

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ، هم اکنون بورس کالا ایران با دشواری هایی مواجه  می باشد که عرضه و درخواست حقیقی در آن رخ نمیدهد ؛ بنابراین بورس کالا منبع درستی برای نرخ گذاری در این حیطه نمی‌تواند باشد. ناگفته نماند که با مشخص کردن سقف قیمت در این حیطه بوسیله وزارت صمت، کوتاه مدت می‌توان جواب گرفت، ولی پاسخ مطلوب و راه حلی بلند مدت نیست.
رستگار ضمن خاطرنشان کردن وجود عوامل دولتی در کارخانه‌های فولاد گفت: اگر به صورت کلی نگوییم دولت کارخانه‌های فولادی را میگرداند، می شود عوامل دولتی را در این شرکت‌ها اثربخش دانست و بازار تحت تاثیر و نظارت این عوامل می‌باشد. بئیهی است تا وقتی که این طور مشکلات دیده شود، نرخ ها درست نخواهد شد.
 نکته جالب آن است که اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد همچنان از طریقه ی یافتن نرخ در این زمینه، از حجم تولید و عرضه در بازار به طور دقیق خبر ندارد. همینطور در حیطه توزیع این کالا برخش افراد به صورت غیر قانونی و بدون مجوز کار می کنند.
رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد در مورد مشخص کردن کف و سقف نرخی از طرف وزارت صمت گفت: یکی از دشواری های اساسی بازارفولاد ما تبدیل قیمت داخلی به قیمت بین المللی می‌باشد، در صورتی که ما ارتباطی به بازار‌های جهانی نداریم. چرا که خرید و فروش داخل کشور ما آنلاین، وابسته به جهان و برخط نیستند. متاسفانه با دقت به رشد قیمت جهانی نرخ ها زیاد می شود و در صورت افت نرخ باز هم قیمت، همان قیمتت قبلی است و رویه نزولی در پیش گرفته نمی‌شود. 
این گونه تصمیم گیری‌ها به شکلی خودسرانه و غیر عقلانی است. تا زمانی که قیمت فولاد به قیمت ارز‌های نیمایی، سنایی یا نوع دیگر متصل است ، بازار غیر قابل مهار است.   قسمت صادرات فولادی ما می بایست برنامه ریزی‌های خودش را داشته باشد و قسمت داخلی هم مشخص کردن نرخ ویژه خودش را داشته باشد. با همه ی این حرف ها، مسیری که رفته بودیم و بازدهی مطلوبی نداشته، مجدداً انتخاب شده است. در حالی که بازار باید بوسیله سرپرستان خودش سازمان دهی شود.


 برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۰۹