اثر تفاهم نامه چین بر بازار فولاد

به گزارش آهن آپ طهمورث جوانبخت، معاون فروش فولاد مبارکه اصفهان در ارتباط با امضای سند همکاری ۲۵ ساله ایران و چین اعلام کرد: با دقت به اینکه همچنان مقامات ایران درمورد این سند آشکار سازی نکرده ‌اند، صحبت کردن در مورد اثر این تفاهم ‌نامه و یا کارهای عملی آن ممکن نیست لذا با دقت به شنیده‌های غیررسمی می شود به آن پرداخت.
معاون فروش فولاد مبارکه اصفهان در ادامه اضافه کرد: با دقت به اینکه اساس این سند، سرمایه‌ گذاری ۴۰۰ میلیارد دلاری چین در بخش های گوناگون اقتصاد ایران از انرژی گرفته تا زیرساخت‌ ها، قسمت عمران، معادن و بنادر غیره، در ازای دریافت نفت ایران است، بنابراین در صورت عملی شدن آن قطعا اثر مطلوب خود را در افزایش اقتصادی کشور خواهد گذاشت.
طهمورث جوانبخت گفت: در ارتباط با اثر این تفاهم نامه اگر از نظربازار فولاد داوری کنیم، قطعا در پی سرمایه ‌گذاری در قسمت های گوناگون چرخه فولاد از معادن گرفته تا خط های تولیدی، این سند همکاری می ‌تواند گنجایش های تولید را در چرخه فولاد کشور زیاد کند و از سویی درگاه ورود فناوری‌ های تازه خواهد بود تا در کنار پیشرفت کمی بتوان پیشرفت کیفی و ایجاد تنوع در سبد فرآورده های قابل تولید کارخانه‌های کشور را ایجاد کرد.
وی در رابطه با اثر دیگر این همکاری اعلام کرد: از لحاظ دیگر اگر این سرمایه‌ گذاری در دیگر حیطه های اقتصادی و صنعتی کشور هم اتفاق بیفتد، قطعا با بهتر شدن وضعیت اقتصادی، رشد مصرف و درخواست فرآورده های فولادی را نظاره گر خواهیم بود که این می ‌تواند یک امتیاز و مجال برای تولیدکنندگان فولاد کشور باشد.
وی خاطر نشان کرد با دقت به اثرات خوب ، در این باره دلواپسی های هم  موجود است که یکی از این دلواپسی ها که درمورد این سند همکاری به ذهن می‌رسد، باز شدن درهای واردات کشور به روی فرآورده های چینی که قطعا در قسمت فرآورده های فولادی می شود آن را تهدیدی برای صنایع فولاد کشور تلقی نمود.
معاون فروش فولاد مبارکه اصفهان در آخر اضافه کرد: نهایتاً، داوری در باره این تفاهم نامه را می بایست به وقتی موکول کرد که اولا اندازه آن کامل و آشکار بیان شود و ثانیا، بندهای آن به قراردادهای عملی تبدیل شود.

 

برچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در سه شنبه، ۲۴ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۱۰