اثر خاموشی ها بر بازار آهن

با دقت به اینکه بازار آزاد مقاطع طویل فولادی کشور بدون در نظرگرفتن علت های بسیار همچنان در کسادی عمیق  به سر می برد، ولی  شاهد توسعه در خرید و فروش های شمش فولاد در بورس کالا می باشیم. در شرایط موجود، صادرات تنها مقصودی است که می تواند منتهی به خرید شمش و به واسطه آن تولید مقاطع طویل فولادی در کشور شود. در این بین در رینگ معاملاتی امروز بورس کالا، شمش فولاد در بیشترین نرخ پایه خود مورد عرضه قرار خواهد گرفت و عامل اثر گذار بر بازار مقاطع طویل فولادی کشور، پیشواز و یا عدم پیشواز نوردکاران از عرضه شمش فولادی خواهد بود. از طریق این که شاهد ورود نرخ ها به کانال ۱۴ هزارتومان بودیم، رکودی که در بازار آزاد مقاطع طویل فولادی حاکم بود، بیش از قبل سنگین تر شد و این مسئله اتفاق مهمی در این عرصه حساب می شود.
هفته گذشته و با اعمال تغییراتی که در خصوص با چگونگی حساب شدن قیمت پایه شمش فولاد انجام گرفت و اثراتی که این نوسانات بر بازار به همراه داشت، شاهد ورود نرخ میلگرد در بازار آزاد تهران به کانال ۱۴ هزارتومان برای اولین مرتبه بودیم. از طرف دیگر قیمت ارز که روندی افزایشی را در پیش گرفته بود نیز به افزایش نرخ میلگرد دامن زد. اما لازم گفتن است که این افزایش نرخ ها نتوانست منتهی به بیشتر شدن خریدار در این حیطه شود و تنها به سنگین شدن کسادی موجود انجامید. 
در وضعیت فعلی، از یک جهت درگیر کسادی شده است و همین موضوع منتهی به افت درخواست مصرفی برای مقاطع طویل فولادی شده و از طرف علت هایی مانند معین نبودن آینده بازار ارز و تعدیل توقعات تورمی سبب شده تا درخواست سرمایه ای در این بازار از میان برود.
با این وجود، روز شنبه اول خرداد ماه، قیمت ارز با شنیده شدن اخباری مثبت از مذاکرات برجامی به کانال ۲۲ هزارتومانی برگشت و همین موضوع منتهی به تعمیق رکود حکم کننده بر بازار مقاطع فولادی در مدت زمان دو روز ابتدایی این هفته شد و حتی در این میان نرخ میلگرد را در این بازار چیزی تقریبا ۳۰۰ تومان در هر کیلوگرم افت داد؛ اما با تمام این تحلیل ها میلگرد همچنان در کانال ۱۴ هزارتومان در بازار آزاد در تغییر بود.
روند کاهشی که در بازار ارز ایجاد شده بود، ادامه زیادی نداشت، به صورتی که روز قبل سوم خرداد ماه، قیمت ارز روی ریل افزایشی به حرکت درآمد. با وجود اثراتی که قیمت ارز بر نرخ ها در بازار آزاد داشت اما این موضوع هم نتوانست از جو رکودی بازار کم کند.
بعضی از پرکاران بازار آزاد تهران نیز اعتقاد دارند که قطع شدن پی در پی برق بر مشکلات موجود اضافه کرده است و بی رونقی در بازار را زیاد کرده است. با در نظر گرفتن نرخ شمش فولادی که در بورس کالا مورد خرید وفروش قرار گرفته است و همچنین هزینه تمام شده محصول نمی توان به کاهش آشکار نرخ مقاطع طویل فولادی حتی با شنیده شدن اخبار سیاسی امیدوار بود.

برچسبها:میلگرد 


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۵ خرداد ۱۴۰۰ ۰۸:۵۸