اثر سیاست نگری چین بر سنگ آهن

سنگ آهن

سنگ آهن در بازارهای جهانی در ماه های اخر سال قبل میلادی دچار نابه سامانی نرخی شد که رشد قیمت این ماده اولیه باعث استرس بیشتر پرکاران صنعت فولاد به ویژه فولادسازان چین شد زیرا سبب می شد حاشیه سودشان افت یابد و حجم درخواست تجار چینی به گونه ای بود که هر هفته رکورد تازه ای در مقدار انباشت بنادر اصلی واردات سنگ آهن این کشور ثبت می‌ شد.
در بین کنفرانس‌های دوقلوی چین، تغییرات نرخ سنگ آهن نشان داد که اعلام سیاست‌های کلی چین تاثیر بسیاری روی بازار این ماده اولیه دارد. البته آنچه در این کنفرانس به عنوان سیاست‌های فولادی چین یعنی افت واردات سنگ آهن و جایگزینی قراضه آهن در تولید فولاد گفته شد، همان چیزی است که بعضی تجار چند ماه گذشته درباره اعلام غیرمستقیم مقامات این کشور برای افت خرید سنگ آهن از استرالیا می ‌گفتند؛ در حقیقت چینی‌ها برنامه سیاست اعمالی را سریعتر از سیاست اعلامی در پیش گرفتند.
با وجود تغییرات در بازار سنگ آهن، قیمت هر تن سنگ آهن عیار ۶۲ درصد وارداتی بنادر شمال چین در شاخص پلتس با کاهشی ۸٫۹۵ دلاری به ۱۶۵٫۷ دلار رسیده است، با این حال می توان گفت که چین به صورت خیلی زود درخواست سنگ آهن خود را به نصف نخواهد رساند و درطول یک برنامه پنج ساله تا ۲۰۲۵ این رویداد اتفاق خواهد داد. کشور چین در دیگر سیاست های خود به مخازن سنگ آهن در بیرون از کشور و همچنین تصرف آن ها به سود تولید فولاد خود، چشم دارد که نکته مهم این است که چین برای افت وابستگی به سنگ آهن این مسیر را سپری می کند، بلکه روی احتیاج سایر کشورهای فولادی به سنگ آهن برای کسب درآمد و پیشرفت سبز فولادی خود نیز حساب مخصوصی را باز کرده است.
سیاست این کشور برای افت وابستگی به این مفهوم است که افت وابستگی کاهش قیمت سنگ آهن این ماده اولیه مهم را برای فولادسازان چینی به دنبال دارد که در این حالت سود کلی اقتصادی این صنعت و حاشیه سود تولیدکنندگان فولادش را رشد خواهد داد و با این حساب منفعت های رقابتی بسیاری در بازارهای بین المللی سنگ آهن پیدا خواهد کرد، البته در کنار این رویداد افزایش درخواست قراضه از طرف چین نیز می‌تواند قیمت آن را بالا ببرد و همین موضوع رقابتی میان تولیدکنندگان فولاد از دو راه کوره‌های بلند و قوس الکتریکی در کشور چین و حتی کل دنیا به وجود آورد.
نکته مهم این است که سیاست های اقتصادی پنج ساله چین اثر مهمی بر سنگ آهن و همچنین بر بازار فولاد دارد که نباید به راحتی از آن عبور کرد، ولی حتما باید سیاست‌های اعمالی را نیز به حالت جدی بررسی کرد و مقدار امکان اجرای این سیاست‌ها در سال ۲۰۲۱ را بازرسی کرد تا به نتیجه‌ای دقیق برای آینده جریان قیمت سنگ آهن در دنیا رسید، هرچند دست کم تا ۵ سال آتی بازار جهانی سنگ آهن باید بروز چنین تغییرات نرخی را در ماه مارس در نظر بگیرد.
 


منتشر شده در سه شنبه، ۲۶ اسفند ۱۳۹۹ ۰۸:۴۳