اثر قیمت اصلی بورس بر بازار فولاد

 وزیر صنعت، معدن و تجارت روز دوشنبه در نشست ستاد کنترلبازار، عملکرد بورس کالا در وضعیت کنونی را زیرسوال برد و بیان کرد که بورس در هنگام صلح ابزار مناسبی برای کنترل بازار است، ولی در شرایط ویژه فعلی می بایست کارهای دیگری در مورد عرضه کالا در بورس صورت گیرد و ملزم است که وضعیت خاصی برای بورس کالا در حیطه های فولاد و پتروشیمی کنترل شود. علیرضا رزم‌ حسینی همینطور در قیمت دیگری از حرف هایش فرموده که نرخ های اصلی مشخص شده در بورس مانند مواردی است که در هفته‌های گذشته سبب افزایش نرخ فولاد شده است و می بایست در این نرخ ها بازنگری  شود.

گفته های کوتاه روز قبل وزیر صمت در حقیقت ناظر بر این دو مورد است که اول بورس کالا دست کم با وضع کنونی مدیریت و طریقه انجام خرید و فروش ها در آن، نتوانسته است سکان‌ دار قسمت صنعت کشور را خشنود کند و گویی او نیت دارد با رایزنی با برابری اقتصادی خود، دگرگونی های پر اهمیتی در بورس کالا تشکیل دهد . قسمت دوم گفته های او هم به بحثی برمی گردد که در روزهای گذشته در بین پرکاران بازار فولاد درمورد اثر نرخ های اساس بالای بورس کالا روی افزایش قیمت فرآورده های  فولادی در بازار آزاد در جریان است.

ولی نکته اصلی اینجاست که در چند هفته گذشته بورس کالا نرخ اساس فرآورده های  فولادی را دقیقا بر اساس ویرایش  دستور العمل  عرضه و درخواست پرخه فولاد مشخص کرده و اگر ایرادی هم به نرخ های پایه بورسی وارد است، این ایراد را می بایست متوجه دستور العمل  دولت دانست که در آن پیش‌ گویی نشده که در صورت افزایش بسیار نرخ  فولاد در بازارهای جهانی، چه راهی برای تنظیم قیمت فرآورده های فولادی در بازار داخلی کشور وجود دارد.

امید اسماعیل ظفر، عضو هیات مدیره انجمن نوردکاران فولادی ایران هم در مقابل عکس العمل به گفته های گذشته وزیر صمت فرمود: سهامداران بورس کالا، فولادسازان هستند و حتما افزایش قیمت های ایجاد شده  در بازار، از همین نهاد نشأت می‌ گیرد.هم اکنون ، در بازار فولاد هیچ کالایی مصرف نمی‌شود، ولی به علت نرخ گذاری بر اساس دلار و قیمت های جهانی، نرخ لصلی فرآورده های  فولادی در بورس کالا رو به افزایش گذاشته و تا وقتی که شرایط مالکیت انحصاری این شرکت معلوم نشود، وضعیت به همین شکل باقی خواهد ماند.


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۷ دی ۱۳۹۹ ۰۹:۲۰