اثر گذاری اخبار لحظه ای انتخابات آمریکا

دراین روزها نرخ دلار به دنبال اخبار لحظه‌ای انتخابات آمریکا درگیر تغییرات شگفتی شد و در این بین، نرخ میلگرد و بقیه مقاطع فولادی نیز هم جهت با تغییرات دلار بیشتر شد؛ این در صورتی است که کم شدن قیمت دلار در این هفته‌ها زیاد نقشی در افت نرخ میلگرد نداشت و با وجود کاهش ۴ هزار تومانی نرخ دلار در دو هفته قبل شاهد افت کم هزار تومانی میانگین قیمت میلگرد آجدار در بازار آزاد بودیم.
آمار و اعداد نرخ محصولات فولادی در روزهای قبل از برگزاری انتخابات آمریکا بیانگر این است که متوسط نرخ شمش القایی در بازار با حساب کردن مالیات بر ارزش افزوده در روز دوشنبه ۱۲ آبان به ۱۱ هزار و ۲۴۰ تومان رسید. این در صورتی است که میانگین قیمت این شمش در روز پنجشنبه یعنی در مدت پنج روز باقیمانده تا برگزاری انتخابات آمریکا، ۱۱ هزار و ۱۳۵ تومان بود و در حقیقت، این محصول در مدت چهار روزه تقریبا ۰٫۹ درصد رشد نرخ داشت.
با این وجود، نوردکاران ولی در این مدت چهار روزه نرخ محصولات خود را کمتر از تولیدکنندگان شمش بر طبق تغییرات قیمت دلار مشخص کردند؛ به شیوه ای که آینه آمار بیانگر آن است که متوسط نرخ هر کیلو میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد در روز دوشنبه ۱۲ آبان به طور میانگین ۱۲ هزار و ۷۹۰ تومان اعلام شد که این قیمت، در مقایسه به متوسط نرخ این محصول در پنجشنبه پیش تنها ۱۶ تومان یعنی تقریبا ۰٫۰۱ درصد بیشتر بود.
البته قیمت عمده ای از کمتر بودن مقدار افزایش محصولات حیطه نوردی در مقایسه به شمش القایی در مدت روزهای پنجشنبه ۸ آبان تا دوشنبه ۱۲ آبان به این علت است که معمولا نوردکاران افت قیمت دلار در بازار آزاد را با تعویقی یکی دو روزه در نرخ محصولاتشان اعمال می‌کنند.
ولی از روز دوشنبه که سرعت افزایش نرخ ها دوباره افزایشی شد، میانگین قیمت میلگرد ۱۴ آجدار در بازار آزاد در این روز ۹۲ تومان افزایش داشت و امروز هم متوسط نرخ این محصول سوار بر موج صعودی قیمت دلار در اول صبح تقریبا ۴۴۲ تومان برابر ۳٫۵ درصد رشد داشت. این افزایش بسیار نرخ ها در مدت یک روز نیز بیشتر از همه متاثر از آشوب های بازار آزاد ارز در ساعت‌های نخست بازگشایی آن به علت تقویت احتمال پیروزی ترامپ در انتخابات آمریکا بود.
همچنین باید دقت داشت با تطبیق متوسط نرخ میلگرد ۱۴ آجدار و میانگین قیمت شمش القایی در در بازار آزاد در روز دوشنبه، شاهد مسافت ۱۳٫۸ درصدی این دو نرخ با یکدیگر هستیم.
نکته غیر قابل وضوح در این بین آن است که با وجود این که در گفت و گوهای مرتبط به مشخص کردن نرخ پایه شمش و میلگرد در بورس کالا بر طبق آیین نامه گذشته پیشنهادی وزارت صمت که البته زیاد مورد پسند فولادسازان، مسئولان ارشد دولت، نوردکاران و بعضی نمایندگان مجلس قرار نگرفت، تولیدکنندگان مقاطع فولادی اصرار داشتند که نرخ پایه میلگرد در بورس کالا باید ۱۱ درصد از قیمت پایه شمش در این بازار بیشتر باشد و فولادسازان نیز اصرار داشتند که مسافت میان این دو قیمت فقط باید ۹ درصد باشد.
برچسبها:نرخ میلگرد قیمت میلگرد آجدار


منتشر شده در شنبه، ۱۷ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۵۷