اختلاف در بازارآهن

در تحلیل و بازرسی تغییرات بازار آهن در طول هفته مشاهدات بیانگر از آن است که از یک طرف به دلیل علت های سیاسی قیمت دلار افت نرخ را تجربه کرد و از طرفی دیگر بورس کالا با تحریک نرخ ها به رشد نرخ مقاطع کمک کرد و همین وضعیت باعث به وجود آمدن دوگانگی در بازار هفته قبل شد.
این دوگانگی به روشی بود که به دلیل افت نرخ ارز، نرخ ها در بازار با پایداری و افت کم روبه رو شد تا موقعی که نرخ پایه شمش از سمت بورس کالا رشد یافت و در روزهای بعدی هفته شاهد افزایشی شدن نرخ ها با سرعت کم بودیم. این گونه به نظر می رسد که با نزدیک شدن به دوره های آخر مذاکرات وین، قیمت دلار دراین هفته با تغییرات رو به پایین بیشتری مواجه شود.
گزارشات بلومبرگ و متال بولتن نیز حاکی از سنگینی تقاضای جهانی نسبت به عرضه می باشد و همین مسئله همچنان از قیمت ها حمایت می کند. این بدان معنی است که خبری از اصلاح قیمت های جهانی نیست و موضوع دیگر این است که در صورت آغاز این روند همانند سال ۲۰۰۸ با سقوط قیمت ها مواجه نخواهیم شد.
در بورس کالا نیز میانگین نرخ شمش با رقابت ۰/۶ درصدی روی ۱۱ هزار و ۹۸۸ تومان مورد خرید و فروش قرار گرفت. لازم به ذکر است که جریان افزایشی نرخ های صادراتی فولاد ایران ادامه دارد، بر طبق گزارشات منتشر شده در روز پنج شنبه نرخ اسلب با ۱۵ دلار رشد روبه رو شد و به عدد ۶۵۰ دلار و همچنین نرخ بیلت نیز با ۲ دلار رشد به ۶۰۰ دلار رسیده است. اگر این عدد با دلار نیمای ۲۲ هزار و ۶۹۱ تومانی مقایسه شود، برای شمش به عددی تقریبا ۱۳ هزار و ۶۴۱ تومان می رسیم این به این معنی است که قیمت شمش بورس بدون در نظر گرفتن مالیات تقریبا ۵/۱۲  درصد کم تر است.
اکنون اگر عواملی بخواهند بدون در نظر گرفتن قیمت ارز و همچنین عدم درخواست در بازار باز هم به تحریک نرخی اقدام کنند، احتمال دارد که این هفته نیز مانند هفته قبل بازار درگیر دوگانگی شود. البته باید به این نکته نیز دقت کرد که در صورتی که افت قیمت ارز ادامه یابد، با دقت به اینکه در بازار درخواست جدی دیده نمی شود، زور این تحریک ها به رشدی شدن نرخ ها نمی رسد.
بر طبق گزارشاتی از منابع آگاه از مذاکرات وین از سه لیست مدنظر ایران در خصوص با تحریم ها بر سر دو لیست توافقاتی انجام گرفته است و در این بین فقط لیست سوم و مبحث راستی آزمایی باقی مانده است. برهمین طبق ادامه دار بودن جریان افتی قیمت ارز دور از توقع نیست. البته باید این نکته را نیز در نظر گرفت که در چنین وضعیت حساسی هر اتفاقی می تواند منتهی به نوسان جو موجود شود، زیرا بازار به خبرهای غیرقطعی منابع خارجی نیز عکس العمل نشان می دهد. در پایان این احتمال وجود دارد که این هفته شاهد پایداری نرخ ها و افتی کم در بعضی از روزها باشیم.
 


منتشر شده در یکشنبه، ۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۱۰:۴۹