اختلاف نرخ علنی در بازار آهن آلات

بازار آخن آلات

براساس بررسی های بخش خبر آهن آپ،بدنبال اختلاف نرخ در بازار آهن‎‌آلات ، هم اکنون بازار فولاد گریبانگیر  تب و تابی شده که بی سابقه ‌است. تغییرات و نابسامانی در بازار فولاد به شکلی است که نرخ توزیع در بورس کالا با بازار آزاد مختلف می‌باشد. همین مسئله سبب بوجود آمدن شرایط برای سوءاستفاده دلالان و سودجویان شده‌است. به گونه ای که این افراد آهن‌آلات را با نرخ  بسیارهنگفتی در مقایسه با  نرخ واقعی کالاها در بازار آزاد توزیع می‌کنند.

این موضوع آشکارا بیان می کند که در بازار آهن در بخش توزیع  و فروش خلاف هایی در حال بوقوع پیوستن است . به گفته ای دیگر می شود  بیان کرد  که تا زمانی  که قوانین عرضه عوض شود ، در وضعیتی که کنترل مناسب بر بازار نباشد ، عده ای فرآورده های فولادی را خریداری می کنند که تولیدکننده نیستند و محصول را در بازار آزاد توزیع می‌کنند.

می شود اینگونه فکر کرد که پیش از این بعضی  از تولیدکنندگان مقطع های فولادی نزدیک 30 درصد از کالای تولیدی خود را در بازار بورس توزیع می‌کردند و نزدیک 70 درصد باقی مانده هم در سیستم مچینگ ( سیستم مخصوص تولیدکننده )بود شرکت فولادساز هم این قسمت  را همچنان کنترل می‌کرد که آیا خریداران همواره تولید می‌کنند یا نه.پس از آن این روند بدست وزارت صنعت ، معدن و تجارت گریبانگیر دگرگونی هایی شد. این وزارت توزیع کننده   فولاد را وادار به توزیع 70 درصد محصولاتش در بورس و 30 درصد باقی مانده را به خودروسازان و شرکت‌های نفتی می‌کرد.

اکنون این پرسش  مورد بحث قرار می کیرد که سهمی از این کونه کالاها که با عملکرد مشخص شده از سوی وزارت صمت عرضه می‌شود، در قسمت تولید استفاده می شود یا اینکه خریداران در بازار آزاد توزیع می‌کنند.

دگرگونی هایی که در روند ذکر شده صورت گرفته  سبب شده که در دستورالعمل تازه نرخ آهن‌آلات در حدود 3 تا 5 هزار تومان در هر کیلو متمایز از نرخ آن کالاها در بازار بورس کالا در بازار آزاد به توزیع برسد. اینگونه به چشم میخورد که این روند از دلالی موجود  در بازار صورت گرفته باشد  که می شود عنوان کرد که به خاطر حذف نقش و کنترل  توزیع کنندگان  بر بازار باشد.

 

برچسبها: آهن آپ،  آهن‌آلات


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۵ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۲۴