اختلاف نرخ فولاد ایران و جهان

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، این روزها، بازار فولاد ایران تحت تأثیر وضعیت جهانی و قوانین داخلی، گرفتار تغییراتی شده است که اصلی ‌ترین آن، پایین‌ تر قرار گرفتن قیمت فولاد از قیمت جهانی است. این رویداد برخلاف افزایش نرخ فولاد در جهان اتفاق افتاده است که همین مسئله، پایین‌ تر بودن قیمت فولاد در ایران را مبدل به اتفاقی کمیاب می‌کند. همه‌گیری گسترش ویروس کرونا و اثرات آن بر زندگی مردم، همواره یکی از تأثیرگذارترین علل تغییرا اقتصادی در دنیاست.  به علت قرنطینه های طولانی و دشوار، صنعت تحت تاثیر قرار گرفت و بدنبال آن مصرف مواد اولیه اندک شد. خیلی از کشورها هم برای بوجود آوردن تعادل بین عرضه و درخواست تولید را کم کرده اند.ولی چین به این علت که سریعتر از کشورهای توانست وضعیت را ساماندهی کند، سریعتر هم به وضعیت عادی برگشت. این کشور برای پیشرفت افزایش اقتصادی خود، منابع مالی هنگفتی را به صنعت تزریق کرد که همین کار باعث زیاد شدن درخواست در چین شد. برطبق  احتیاجات این کشور، حجم تولید هم رشد کرد ولی به به علت درخواست زیاد، واردات قابل توجهی هم از مواد اولیه به این کشور انجام شد. در حقیقت می شود گفت رشد درخواست کشور چین در برابر افت تولید درجهان سبب رشد قیمت فولاد شده است.
افزایش صعودی نرخ فولاد در دنیا، علل دیگری هم دارد. سیاست‌های ضد تجاری وضع شده در آمریکا که تحت تأثیر وضعیت کروناست، سبب رشد ناگهانی نرخ شده است. فدرال رزرو آمریکا قیمت بهره را صفر درصد مشخص کرده است که سبب خارج شدن پول از بازار سهام این کشور شده و از طرفی دیگر رشد نرخ مواد اولیه را در پی داشته است.ولی علی رغم بازار جهانی نرخ فولاد  در ایران با افت مواجه شده است که علل بسیاری سبب به وجود آمدن این وضعیت شده است. ازاصلی ترین آن‌ها، دستورالعمل جدید وزارت صمت است که نرخ پایه را ۸۰ درصد نرخ جهانی خرید و فروش شده در هفته قبل بیان می‌کند. از طرفی دیگر محیط روانی مسلط در ایران بعد از پیروزی بایدن در انتخابات آمریکا، سبب شده که آینده بازار در شبهه  قرار بگیرد و خیلی از پرکاران صنعت در انتظار ثبات جدیدی در اقتصاد ایران بمانند. همین مسئله سبب افت در بازار فولاد شده است.
از طرفی دیگر فصل پاییز و زمستان، همیشه فصل افت درخواست تولیدات فولادی بوده است که تعطیلات کرونا هم این وضعیت افزوده همه این وضعیت ها درکنار یکدیگر سبب شده که قیمت فولاد در ایران از قیمت جدا شود و برخلاف حرکت صعودی افزایش قیمت جهانی، ایران در سراشیبی افت نرخ فولاد قرار گیرد.

 

یرچسب ها: آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۹ آذر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷