ادامه افزایش نرخ در بازار آهن

بازارآهن

بر طبق آمار و بازرسی های انجام گرفته، روز قبل در بازار آهن شاهد جریان افزایشی نرخ ها با شیب ملایم در کل مقاطع بودیم. این رشد نرخ در صورتی بود که از طریق ویروس کرونا و آشفتگی به وجود آمده متاثر از این ویروس، فعالیت های ساختمانی در بسیاری از استان ها در حالت نیمه تعطیل می باشد.
از طرفی دیگر روز قبل در بازار ارز نیز، قیمت  دلار به کانال ۲۴ هزار تومان بازگشت و از اول صبح تا ساعاتی از روز با افت دوباره ۱۰۰ تومانی به قیمت ۲۴ هزار و ۸۵۰ تومان رسید. ولی با این وجود نیز نرخ بیشتر مقاطع در بازار با جریانی رشدی روبهرو شد. با وجود اینکه هیچ فعالتی در قسمت درخواست وجود ندارد، دلیل رشد نرخ مقاطع از نظر اصول فروش، مخارج ناشی از قیمت تورم عنوان می شود. همین موضوع از اول فروردین ماه سبب رشد نرخ مقاطع با سرعت ملایم شده است.
به این جهت بر طبق نرخ هایی که از طرف تولیدکنندگان میلگرد اعلام شد، شاهد رشد نرخ در این حیطه بودیم. به این حالت که تولیدکنندگان نرخ های اعلامی خود را چیزی تقریبا ۵۰ الی ۲۰۰ تومان رشد دادند. البته لازم به ذکر است که بعضی از کارخانه ها نیز به اعلام نرخ دوم و سوم شروع کرده و نرخ های خود را رشد دادند. بعضی نیز در این میان نرخ های خود را بدون نوسان اعلام کردند. بیشترین نرخ میلگرد سایز ۱۴ اعلام شده نیز مرتبط به میلگرد راد همدان بود که با قیمت ۱۳۹۸۵ تومان اعلام شد.
بیشتر تولیدکنندگان نبشی نیز مانند تولیدکنندگان میلگرد نرخ های خود را تقریبا ۱۰۰ الی ۳۰۰ تومان رشد دادند و حتی شرکت ناب تبریز نیز در این بین به اعلام نرخ دوم شروع کرد و نرخ های خود را هم در حیطه نبشی و هم در حیطه ناودانی رشد داد. همان گونه که گفته شد تمامی مقاطع شاهد رشد نرخ بودند، تیرآهن نیز از این دسته جدا نبود و تولیدکنندگان نرخ های اعلامی خود را در سایزهای پر فروش در تیرآهن شاخه ای تقریبا ۵۰ الی ۱۰۰ هزار تومان رشد دادند. تیر ذوبی نیز در بین تولیدکنندگانی بود که نرخ های تیرآهن خود را رشد داد.
تولیدکنندگان پروفیل نیز از رشد نرخ محصولات خود بی خبر نشدند و همچنان شاهد زیاد بودن قیمت ها در حیطه پروفیل می باشیم. بیشتر تولیدکنندگان محصولات خود با ضخامت ۲ میلی متر را رشد دادند که در این بین بیشترین نرخ پروفیل در همین سایز مرتبط به صدرا پروفیل  و پایین ترین نرخ  مربوط به نیکان پروفیل بود که صدرا پروفیل نرخ اعلامی خود را ۲۳ هزار و۴۰۰ تومان اعلام کرد و نیکان پروفیل نیز، پروفیل تولیدی خود را با قیمت ۲۲ هزار تومان روانه بازار کرد. در حیطه لوله داربستی نیز مانند پروفیل، نرخ ها با رشد تقریبا ۲۰۰ الی ۴۰۰ تومان همراه بود.
در کل با مشاهده جریان رو به افزایش نرخ مقاطع و با دقت به اینکه دوراندیشی شده بود تا خرداد ماه و معین شدن انتخابات ریاست جمهوری، بازار آهن روزهای آرامی را طی کند و همچنین با دقت به اینکه قیمت دلار جریانی افتی دارد، این سوال پیش می آید که علاوه بر مخارج های متاثر از قیمت تورم، چه عواملی به رشد نرخ این روزهای بازار آهن و مقاطع کمک کرده اند؟
برچسبها:میلگرد  نبشی  ناودانی پروفیل  لوله داربستی


منتشر شده در دوشنبه، ۳۰ فروردین ۱۴۰۰ ۱۰:۰۹