ادامه کسادی در بازارآهن

روز شنبه در صورتیکه  نرخ دلار افت ۶۲۰ تومانی داشت و به کانال ۲۳ هزار تومان برگشت و با نرخ ۲۳ هزار و ۷۳۰ تومان به فروش رسید، ولی در بازار آهن نرخ ها همچنان با پایداری همراه بود. البته بعضی شرکت های میلگرد، نبشی، ناودانی، نرخ خود را افت داده اند؛ ولی نرخ شمش در بورس کالا در مقابل افت نرخ استقامت می کند. جالب است که در همین بازار کنونی نیز نرخ مقاطع درمقایسه به خرید و فروش های بورس کالا کم تر است و این نشان دهنده ی سایه تورم منفی بر بازار است.
در بازارهای جهانی خبرها بیانگر آن است که نرخ مواد اولیه در چین مجدد افزایشی شده و دولت چین هم اعلام کرده که سعی های خود را برای مدیریت بازار بیشتر می نماید. البته بیشتر کارشناسان اعتقاد دارند تلاش های دولت چین اثرگذار نخواهد بود. 
در این وضعیت که نرخ شمش داخلی به نرخ شمش صادراتی تنه می زند و از جهت دیگر کسادی سنگینی در  بازار موج می زند، مذاکرات وین به وسط های تیر ماه موکول شد و دور اندیشی می شود در دولت آقای روحانی نتیجه آن معین نشود. از طرف دیگر تا آمدن دولت جدید نیز ۴۵ روز دیگر باقیست و شاید این به معنی ادامه کسادی بازار آهن باشد. 
با این تحلیل ها، در روز شنبه شاهد ثبات حداکثری در نرخ میلگرد بودیم و  در این بین ۳ شرکت افت ۴۰ الی ۱۰۰ تومانی را بر نرخ محصولات خود اجرا کردند. بیشترین نرخ میلگرد ۱۴ مربوط به شرکت نورد فولاد گلستان با نرخ ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان و کمترین نرخ روی ۱۵ هزار و ۸۰۰ تومان متوقف شده است. 
نرخ نبشی و نرخ ناودانی نیز روز قبل در بازار آزاد با ثبات در بیشتر اصول فروش عرضه شد و در برابر دو شرکت نرخ محصولات خود را تقریبا ۲۰۰ تومان افت دادند. نرخ تیرآهن در بازار امروز در قسمت کیلویی ثابت بود. در قسمت تیرآهن شاخه ای نیز فقط افت ۲۰ هزار تومانی یکی از شاخه‌های سنگین رویت شد و در بقیه سایز ها نرخ ها بدون نوسان اعلام شد. پایداری نرخ ها در بازار پروفیل نیز به چشم می خورد، به این حالت که بیشتر فروشندگان پروفیل نیز نرخ هایشان را پایدار نگه داشتند؛ تعداد بسیاری هم از اعلام نرخ محصولات خود در این حیطه خودداری کردند.

برچسبها:میلگرد  نبشی  ناودانی  تیرآهن  پروفیل


منتشر شده در دوشنبه، ۳۱ خرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۱۴