ارتباط محدودیت شمش و تعطیلی کارخانه ها

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، معاون قضایی دادستان تمام  کشور با تاکید بر این که محدودیت شمش بخش های نوردی تعداد بسیاری از این کارخانه ها را در آستانه تعطیلی قرار داده است، بیان کرد: اگر این کارخانه ها تعطیل شوند، امکان دارد مسائلی بدتر از ماجرای شرکت نیشکر هفت تپه برای کشور بوجود آید. 
همینطور ماه‌هاست که از یک طرف، مدیران کارخانه های نوردی بسته به محدودیت شمش در بازار داخلی و عرضه قطره چکانی این نهاده پراهمیت صنعت فولاد در بورس کالا شکایت دارند و از طرفی دیگر هم فولادسازان براین باورند که خود نوردکاران فرآورده های تولیدی از شمشهای دریافتی از بورس کالا را به اندازه مشخص شده از طرف ستاد کنترل بازار به بورس نمی‌آورند. این تفاوت ها بخصوص در یک ماه قبل بالا گرفته و تمام این مسئله ها در کنار گرانی بی پروا قیمت دلار باعث رسیدن نرخ مقطع های فولادی به ارقامی نجومی در بازار آزاد شده است.
بخش های نوردی تعداد بسیاری از این کارخانه ها را که هرکدام دو تا سه هزار کارگر دارند، در خطر تعطیلی قرار داده است. کارخانه‌هایی که به گفته وی، در حال حاضر نفس‌های آخر خود را می‌کشند و اگر تعطیل شوند امکان دارد مسائلی بدتر از ماجرای شرکت نیشکر هفتتپه برای کشور ایجاد شود.
معاون قضایی دادستان کل کشور همینطور براین باور است که تولید شمش در کشور ما از صفر تا صد احتیاج کمی به ارز دارد و افزون بر این تولید شمش فولادی در ایران بالاتر از دو برابر مصرف داخلی آن است، ولی چون قسمت کمی از شمش‌های تولیدی کارخانه های  فولادی به شکل آشکار در بازار عرضه میشود، بعضی شرکتهای مهم حیطه نورد در آستانه سقوط قرار گرفته‌اند.
عمرانی که هفته قبل جلسه ای را با اعضای انجمن نوردکاران کشور برای بررسی مسائل آنها برگزار کرد، با تاکید بر این که عرضه شفاف شدن عرضه شمش در بازار داخلی اصلی ترین راه‌حل مسائل این کارخانه ها است، بیان کرد: تولیدکنندگان شمش باید برای بخش های نوردی سهمیه های معلومی را در نظر بگیرند تا آنها بتوانند تولیدشان را ادامه دهند و کارگرانشان را اداره کنند.

 

برجسب ها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۰۵ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۶