ارتقای پروژه بهره برداری از پوشش کروم سه ظرفیتی فولاد

به گزارش آهن آپ:

استفاده از پوشش کروم سه‌ظرفیتی با وجود رعایت استانداردهای ملی و جلوگیری از آلودگی سطح ورق، یکی از الزامات استانداردهای بین‌المللی جهت دریافت مجوز ورق برای صادرات به کشورهای اروپایی است که با راه‌اندازی این سیستم، زمینه رعایت این الزام فراهم می‌گردد.

برای افزایش استقامت پوشش روی ایجاد شده در سطح ورق در مقابل رطوبت و خوردگی در صنایع گالوانیزه، از اسید کرومیک به‌عنوان محافظ استفاده می‌شود. به این منظور در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان از کروم شش‌ظرفیتی جهت افزایش کیفیت و دوام پوشش روی استفاده می‌شود، ولی ازآنجاکه کروم شش‌ظرفیتی ماده‌ای سمی است، ورق گالوانیزه تولیدشده با این کروم ممکن است باعث مسمومیت و ایجاد عوارضی برای مصرف‌کنندگان گردد؛ به همین دلیل، استاندارد ملی کشور لزوم جایگزینی این پوشش با کروم سه‌ظرفیتی را که ماده‌ای بدون خطر است مطرح کرده و بر این اساس پروژه پوشش کروم سه‌ظرفیتی در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان تعریف شده است.

ازآنجاکه کاربرد کروم سه‌ظرفیتی به امکانات خاصی نیاز دارد و نحوه پوشش‌دهی و خشک ‌کردن ورق با کروم شش‌ظرفیتی متفاوت است، پروژه طراحی، ساخت و نصب و راه‌اندازی تجهیزات پوشش کروم سه‌ظرفیتی در شرکت فولاد امیرکبیر کاشان با ۲۷درصد پیشرفت فیزیکی در حال انجام است.


منتشر شده در دوشنبه، ۱۱ مهر ۱۴۰۱ ۱۲:۱۳