ارجحیت صادرات در بازار فولاد

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، در حیطه صادرات  چرخه  فولاد از سنگ آهن تا کالای نهایی از ارزش متفاوتی بهره مند است به صورتی که ما هر اندازه از معدن سنگ آهن به طرف کالای نهایی و فولاد آلیاژی  و فولاد های خاص حرکت کنیم اهمیت صادراتی کالای ما رشد می کند. 

بازارهای صادراتی فولادی که اقدام به  فروش فرآورده های نیمه ‌ساخته مثل شمش بلوم و بیلت می کنند از اهمیت صادراتی کمی بهره مند می شوند. زمانی که از صادرات حرفی زده می شود کالای نهایی ما می بایست فولادهای آلیاژی و فولادهای ویژه باشد زیرا ارزش افزوده بیشتری بسته به کالایی مثل شمش بلوم و بیلت دارند. از دیگر مزایای فولادهای ویژه و آلیاژی می شود به ویژه بودن،‌ سبک بودن و ارزش افزوده زیاد آن‌ها اشاره کرد. که همین خصوصیت باعث می‌شود تا حمل و نقل آن آسان تر بوده و مخارج جابه جایی آن هم کمتر باشد. هم اکنون هم شرکت‌های بزرگ دنیا شروع به تولید فولادهای ویژه می‌کنند. اینکه ما کالاهای نیمه آمائه مثل شمش فولاد را صادر کنیم بی اهمیت نیست ولی بهتر آن است که فرآورده های نهایی در ارجحیت صادراتی کشور ما قرار گیرد. بنابراین با دقت به موضوعات ذکر شده بالا در معرفی نقشه ها با اهداف صادراتی، می بایست دقت لازم انجام شده و فرآورده های نهایی با ارزش افزوده زیاد، محور برنامه‌های صادراتی در کالاهای ما قرار گیرد.

یکی دیگر از موضوعاتی که می بایست در قسمت فولاد در نظر گرفت افزایش بهره‌وری در کارخانه‌های فولادی است هر چند که کشور ما با دارا بودن منبع های بزرگ انرژی مثل آب و برق مشکلی در این مورد ندارد اما می‌توانیم با پییشرفت بهره‌وری و درست کردن الگوی مصرف در هزینه ها صرفه‌جویی کنیم چرا که این کار سبب می‌شود سود اقتصادی صادرات ما هم افزایش یابد. مبادلات اقتصادی و مالی هیچ کشوری را نمی توان بدون تعاملات با دیگر کشورها و نیروی بزرگی مانند امریکا در نظر گرفت و این یک امری واضح است. مثلاً کشوری مثل چین را هم امریکا ساخته است زیرا کالاهای این کشور با نیروی کار ارزان تولید شده و کشور امریکا آن را مصرف کرده است به همین جهت ما می بایست در سیاست‌های بزرگ خودمان تعاملات را با جامعه جهانی نگه داریم تا بتوانیم قسمت بزرگی از بازارهای جهانی را در اختیار داشته باشیم.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در دوشنبه، ۲۶ آبان ۱۳۹۹ ۰۹:۱۲