ارزان فروشی در صادرات میلگرد

عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد در خصوص با به وجود آمدن حاشیه ها در بازار از طرف نوردکاران گفت: با وجود اینکه قیمت شمش فولاد صادراتی ایران سال قبل ۵۷۰ دلار بود، اما به علت اینکه وزارت صمت بر نرخ گذاری دستوری شمش و خرید ارزان نوردکاران اصرار داشت، شرکت های این حیطه به صادرات میلگرد با قیمت ۵۱۰ دلار اقدام کردند؛ همین موضوع باعث شد که تعرفه واردات تا ۱۰۰ دلار از طرف بعضی کشورها مانند عراق و افغانستان برای محصولات فولادی ایران اعمال شود.
از طرفی دیگر با وجود اینکه در طول سالی که گذشت، به صورت ادامه دار با گرانی قیمت انواع محصولات فولادی مانند میلگرد در بازار آزاد روبه رو بودیم، اما در این بین میلگرد ایران را با قیمت های ارزان صادر کردند و همین مسئله علتی برای اعمال عوارض واردات در کشورهای همسایه شد.
شهرستانی در ادامه گفت: فولاد به عنوان کالایی که نرخ آن بر طبق قیمت های بین المللی مشخص می شود، می باشد، از این جهت در داخل کشور به علت آن که تولید از مقدار مصرف بیشتر است، باید درصدی کم تر از قیمت های صادراتی به فروش برسد و در اختیار مردم قرار بگیرد.
او اظهار داشت: سال قبل از طریق دستوری بودن نرخ فولاد در بورس از طرف وزارت صمت، قیمت ها تقریبا ۱۰۰ دلار از نرخ های صادراتی کمتر بود؛ از این جهت میلگرد صادراتی به علت خرید شمش با قیمت دستوری و ارزان، با نرخی کم تر از بهای شمش فولاد صادراتی، به سایر کشورها صادر شد.
عضو هیئت مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: تفاوت نرخ فولاد خام و محصولات نوردی طبیعتا باید ۸ الی ۱۰ درصد باشد ولی ما شاهد تفاوت نرخ ۳۰ الی ۳۵ درصدی بودیم. نکته حائز اهمیت آن است که این تفاوت در ایران از طرف سیاست گذار برای نرخ پایه ۱۱ درصد مشخص شده است و حتی امکان رقابت در دوره آقای اسماعیلی، معاون معدنی وقت وزیر صمت، تا ۲۰ درصد هم در نظر گرفته شد. 
شهرستانی در انتها گفت: گنجایش ایجاد شده در قسمت نورد ۳ تا ۴ برابر احتیاج کشور می باشد. دست بالا احتیاج کشور در قسمت میلگرد ۸ میلیون تن است و با در نظر گرفتن ۲ میلیون تن توان صادراتی این محصول، عدد گفته شده به ۱۰ میلیون تن می رسد. این در صورتی است که گنجایش سازی انجام گرفته بیشتر از ۳۰ میلیون تن می باشد؛ به همین علت نوردکاران برای اینکه رقابت سنگینی بین خود دارند، برای رسیدن به سودهای بیشتر،  مصرانه به خرید شمش ارزان نرخ اقدام می کنند.

برچسبها:میلگرد  


منتشر شده در دوشنبه، ۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۸:۴۹