استقامت در تولید و فروش فولاد

مدیرکل صنایع معدنی وزارت صنعت, معدن و تجارت (صمت) گفت: اجرای محدودیت برای صنایع فلزی معدنی نه تنها باعث به وجود آمدن مشکل و محدودیت نکرد, از طرفی فرصت هایی نیز به وجود آورد تا قدرت تولید داخل بیشتر شود و به طرف بومی سازی حرکت کنیم.

تحریم فلزات اثری ندارد

سیف الله امیری در نشست با خبرگزاران, ضمن پافشاری بر اینکه تحریم های صنایع فلزی اثر زیادی بر فعالیت معدن های فلزی ما نداشته است, گفت: حقیقت این است که از روزی که رییس جمهور آمریکا از برجام بیرون آمد, اسامی تعداد زیادی از شرکت های معدنی ایران در لیست تحریم ها قرار گرفته و تحت تاثیر قرار گرفتند, اما خوشبختانه این شرکت ها روی پای خود ایستاده و به فعالیت خود ادامه دادند.

مدیرکل صنایع معدنی وزارت صمت با گفتن اینکه ارائه لیست جدید تحریم بعضی شرکت ها و فلزات ایران, تنها فازی روانی به وجود آورده است و اثری در کارکرد این شرکت ها ندارد, گفت: قبل از ارائه لیست جدید فلزات تحریمی, همه شرکت های ما جزو این تحریم ها بوده اند و حالا تنها به دلیل ایجاد جو روانی, هر بار تعدادی از شرکت ها را نام می برند.

در واقعیت قسمت خصوصی ما کار خود را به خوبی انجام می دهد و بلد هستند که چگونه تحریم ها را دور بزنند.

او همچنین گفت: البته نمی گوییم تحریم ها هیچ اثری نداشته است, اثرگذار بوده اند اما بیشتر از لحاظ منفی, دید مثبت برای ما داشته اند و اثر آن روی کشور بسیار خوب بوده است, زیرا به طرف بومی سازی و داخلی سازی حرکت کرده ایم, تولید رشد پیدا کرده است و ماشین آلاتی که به سختی از خارج وارد می شد را توانسته ایم در داخل کشور تولید کنیم.

امیری گفت: اکنون مواد اولیه فولاد ما از سنگ آن گرفته تا پایان زنجیره فولاد که انواع میلگرد و … است در داخل تهیه و تولید می شود. با فاز روانی که ایجاد می کنند, بعضی که اطلاعاتی ندارند, نگران می شوند اما خوشبختانه هیچ مسئله ای پیش به وجود نمی آید.

روزهای دشوار تر از این هم که شیوه دور زدن تحریم ها را بلد نبودیم یا توانایی داخلی سازی را نداشتیم هم دیده ایم, اکنون که راه آن را به خوبی یاد گرفته ایم, به وضوح می گوییم که هیچ مسئله ای پیش نخواهد آمد و قطعا تحریم ها نه تنها به ضرر کشور ما نشده, بلکه به سود کشور ما هم شده است.

نرخ آهن

این مقام مسئول در مورد افت نرخ آهن که چندی پیش قائم مقام وزیر صمت در امور بازرگانی, قول افت آن را به شرط رشد عرضه شرکت های بزرگ تولید فولاد داده بود, گفت: با توجه به اینکه قیمت آهن در بورس مشخض می شود, با رشدعرضه در بورس حتما نرخ ها افت میکند.

برچسبها:قیمت آهن میلگرد منتشر شده در دوشنبه، ۳۰ دی ۱۳۹۸ ۰۸:۴۴