استقبال از عرضه شمش فولادی

شمش فولادی

در هفته اول امسال انواع شمش فولادی ۱۲۸ هزار تن با نرخ ۱۰ هزار و ۶۷۰ تومان درمقابل هر کیلوگرم عرضه شد که با دقت به تعطیلی هفته اول فروردین، قیمت پایه شمش فولاد برای عرضه در هفته دوم این ماه معادل نرخ پایه شمش در هفته آخر اسفند معین شد که با پیشواز خوبی نیز از طرف خریداران مواجه شد به صورتی که مصرف کنندگان شمش فولادی، درخواستی معادل با ۱۵۵ هزار تن را در این بازار به ثبت رساندند که در انتها ۹۳ تن شمش در روز سه شنبه دهم فروردین ماه خرید و فروش شد. 
همین پیشواز و رقابت برای خرید شمش فولادی باعث شد تا متوسط قیمت خرید و فروش شمش به ۱۰ هزار و ۷۵۰ تومان برسد و با تمام شدن تعطیلات و همچنین با تمام شدن فصل سرما و بارندگی بهتر شدن  در بازار شمش و محصولات فولادی در هفته های اول سال گذشته پیش بینی بود. این صورت به نظر می رسد که تولیدکنندگان مقاطع طویل فولادی در انتظار بهتر شدن بازار در ماه های آینده است  و از این جهت درتلاش خرید مواد اولیه هستند. 
قیمت ارز نیمایی نیز از دیگر علت هایی است که در تشخیص بهای پایه شمش فولادی اثر گذار است که قیمت نیمایی در انتهای سال قبل وارد جریان کاهشی شد که این جریان در هفته دوم امسال نیز قابل دریافت بود در این صورت بررسی می شود که قیمت پایه شمش فولاد از قیمت نیمایی نیز سیگنال های افت دریافت کند.
ولی بازار فیزیکی بورس کالا در هفته اول امسال میزبان عرضه انواع مقاطع طویل فولادی نیز بود؛ به صورتی که تولیدکنندگان میلگرد بیشتر از ۷۵ هزار تن انواع میلگرد را در این بازار با قیمت پایه ۱۱ هزار و ۳۰۰ تومان عرضه کردند؛ که برخلاف سال قبل، پیشواز خوبی از میلگرد فولادی عرضه شده در این بازار طی هفته اول امسال شد. با پیشواز خریداران درخواست ۱۰۸ هزارتنی در این بازار به ثبت رسید که در پایان ۵۵ هزار تن میلگرد فولادی در این بازار خرید و فروش شد. 
همچنین به گفته پرکاران بازار آزاد مقاطع طویل فولادی، این بازار نیز از روز اول بازگشایی رسمی در امسال یعنی شنبه، هفتم فروردین با پیشواز خریداران مواجه شد. این پیشواز بیشتر از توقع بود و به اعتقاد بسیاری جریان رو به افزایش قیمت ارز آزاد علت اصلی این پیشواز بود. در عین حال توقع می‌ رود با دقت به رشد هزینه‌های تولید در امسال با رشد هزینه انرژی و دستمزد، قیمت مقاطع طویل فولادی در هفته‌های آتی رشد داشته باشد و همین مسئله نیز سیگنالی مثبت برای افزایش درخواست در این بازار بود.
 ولی به گفته پرکاران بازار آزاد مقاطع طویل فولادی با دقت به انتشار اخبار سیاسی و احتمال افت قیمت ارز، بازار آزاد مقاطع طویل فولادی در اولین روز بازگشایی این هفته، جریانی مختلف با هفته قبل داشت و این بازار دوباره به کما رفت و با دقت به نرخ شمش فولاد فروش رفته در ماه‌های انتهایی سال قبل حتی با کاهش قیمت ارز نیز نمی‌ توان به کاهش قابل توجه نرخ محصولات در این حیطه امید داشت، زیرا که تمامی کالاهای کنونی موجود در بازار بر طبق شمش فولادی در کانال نرخی ۱۱ هزار تومان تولید شده و همین مسئله سدی در برابر کاهش آشکار  نرخ بمحسوب میشود.
برچسبها:میلگرد


منتشر شده در دوشنبه، ۱۶ فروردین ۱۴۰۰ ۰۸:۵۹