اعتراض به ورود مجلس در حیطه فولاد

به گزارش آهن آپ ، صنعت فولاد بر اساس بهره گیری از کنجایش های غنی معدنی و منابع انرژی صورت گرفته است که این صنعت در کشور ما جایگاه و ارجحیت خاصی را داراست.سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران با تاکید بر برنامه رشد گنجایش و افزایش تولید فولاد در امسال، اعلام کرد: قطع دخالت دولت در جریان نرخ ‌گذاری اصلی ترین الزامی است که حیطه افزایش تولید در صنعت فولاد را محیا می‌کند.
سیدرضا شهرستانی، عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران براساس تلاش نمایندگان مجلس شورای اسلامی بخصوص اعضای کمیسیون صنایع و معادن برای ورود به بحث فولاد و تصویب قانون برای این حیطه، فرمود: تولید در صنعت فولاد مس تخصصی است و اندازه های متفاوتی دارد.
وی ادامه داد: چرخه فولاد خیلی وسیع  است و پیچیدگی های خاصی دارد که در همین حال فاکتورها و پارامترهای مسلط بر این صنعت هم با گذشت زمان و تحت‌ تاثیر محیط بین‌المللی عوض می شود که می توان به فاکتورهایی مثل نرخ فروش در سطح جهانی، عرضه، درخواست و میزان تولید هر حلقه از این چرخه که بر جریان این چرخه اثر می گذارد، اشاره کرد. 
که در این حال امکان نوشتن نسخه واحدی برای همه این چرخه وجود ندارد و کنترل این بازار بهتر است به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شود. شهرستانی با اشاره به توانایی های معاونت تازه معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام کرد: در چنین وضعیتی جریان تولید در چرخه فولاد رو به بهتر شدن  می‌رود.
همچنین عضو هیات مدیره انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران در ارتباط با ارزیابی ورود تمامی محصولات زنجیره فولاد برای فروش در بورس کالا، گفت: چنانچه تمامی محصولات این زنجیره به بورس کالا وارد شوند و همه این محصولات از شمول قیمت‌گذاری خارج شوند می‌توان به بهبود شرایط امید داشت اما چنانچه در اجرای این طرح برای حلقه‌های مختلف تولید استثنا قائل شوند نباید به نتیجه‌ بخش بودن ماجرا امید داشت؛ ضمن آنکه انتظار می‌رود با شکست روبه‌ رو شود.
وی در پایان ذکر کرد: اعضای انجمن تولیدکنندگان فولاد و پرکاران در حیطه فولاد با انتقاد به ورود مجلس شورای اسلامی به قانون ‌گذاری در حیطه فولاد، تقاضا کرده ‌اند تا روند تصویب این قانون متوقف شود. که این تقاضا توسط معاونت معدنی وزارت صنعت، معدن و تجارت به مجلس شورای اسلامی ارسال شده است که همواره توقع می رود شاهد دگرگونی در جریان رسیدگی این طرح در مجلس و خارج شدن آن از دستور کار باشیم. 
در این میان سید جواد حسینی ‌کیا، نماینده مردم سنقر و کلیایی در مجلس شورای اسلامی درمورد تقاضا فولادسازان بر خروج مجلس از جریان تصویب قانون برای چرخه فولاد اعلام کرد: شاید ایرادهایی به این طرح وارد باشد که امکان بررسی و ویرایش آن وجود دارد، ولی همواره باید اقرار کرد قانون مند کردن چرخه فولاد بهتر از دوام وضعیت کنونی است.
 وی در ادامه و در پاسخ به این سوالی  که پرکاران چرخه فولاد براین باورند ورود نمایندان مجلس به ساماندهی بازار فولاد تخصصی است، گفت: بررسی این طرح به کمیسیون تخصصی معادن و صنایع واگذار شده و به همین دلیل نمی شود اصولی بودن و تخصصی بودن آن را زیر سوال برد. هرچند این احتمال می ‌رود با تصویب قانون بعضی از پرکاران چرخه فولاد زیان دیدند ولی در کلان قضیه می بایست منتظر رخدادهای خوبی باشیم.

 

برچسب ها : آهن آپ


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ ۰۹:۰۳