افت تقریبی قیمت محصولات فولادی

طبق بررسی بخش خبر آهن آپ ، ثبات تقریبی قیمت دلار در بازار آزاد در پنجشنبه قبل تقریباً از میان رفت و دلار نقدی به مرز ۳۲ هزار تومان رسید. رویدادی که اگر آن را هیجان برگرفته از بی نظمی عرضه و درخواست در بازار سیاه در این روز ویژه بدانیم، می‌توانیم برای هفته آینده هم دوام همین رویه ثبات تقریبی و نوسان داشتن نرخ دلار در بازار آزاد روی مرز ۳۲ هزار تومان را پیش گویی کنیم؛ چرا که دستورالعمل عرضه روزانه ۵۰ میلیون دلار نقدی از طرف بانک مرکزی در هفته آینده هم عملی خواهد شد هرچند اگر این ارزپاشی بازهم قادر نباشد اثر مهمی روی افت قیمت ارز داشته باشد، دست کم می شود سدی تقریباً محکم در مقابل رشد زیادتر قیمت دلار در بازار آزاد باشد.
همینطور در هفته ی قبل، عبدالناصر همتی یکبار دیگر به عراق رفت و مجدداً اظهار کرد که برای خرید محصولات اصلی با استفاده از منبع های ارزی بلوکه‌شده ایران در عراق با نخست‌وزیر این کشور متفق شده ایم. موافقتی که اگر آن را عملیاتی بدانیم می‌توانیم امیدوارم باشیم که شاید قسمتی از احتیاج حقیقی ارزی کشور در ماه‌های آتی کاهش پیدا کند  و به این صورت، مدیریت احتیاجات ارزی دروغین هم آسان تر شود. هرچند اگر این رخداد هم پیش نیاید، بازهم اخبار همین موافقت ها می‌تواند سیگنال‌های خوب کوچکی به بازار ارز ارسال کند و تا اندازه ای جلوی مشکلات این بازارفولاد را بگیرد.
لذا با دقت به این که به نظر می‌رسد در هفته آینده شاید نظاره گر ثبات تقریبی قیمت ارز در بازار آزاد باشیم، دومین اصل مهم یعنی سیاست‌گذاری‌های تازه وزارت صمت قادر است وظیفه اساسی در انتخاب نرخ فرآورده های فولادی در بازار آزاد داشته باشد. آنچه در ده روز قبل در این حیطه معلوم شده، این است که اعضای ویژه انجمن فولاد با معاونت معدنی وزارت صمت توافقی برای عوض کردن فرمول انتخاب نرخ قیمت پایه شمش در بورس کالا و افت تأثیر تنش‌های ارزی بر نرخ گذاری های شمش و دیگر فرآورده های فولادی داشته‌ اند.

برچسبها: آهن آپ  


منتشر شده در سه شنبه، ۲۹ مهر ۱۳۹۹ ۰۹:۱۷