افت سودآوری در صنعت فولاد


بر طبق گزارش تحلیل گران آهن آپ ، صنعت فولاد، از بزرگ ‌ترین ومهم ترین صنایع محسوب می شود که سهم بالایی در بازار سرمایه کشور و البته بازار سهام دارد. از اول امسال تااکنون به‌ خصوص در طول این یک‌ ماهه هرج و مرجی در بازار ارز به همراه کاهش مواد اولیه تولید فولاد، سبب تحریک نرخی محصولات میانی شد. 

در این بین مسئولین مدیریت بازار بار دیگر راهی غیر نرخ‌ گذاری دستوری محصولات شرکت‌ های مادر این صنعت را جست و جو نکردند که این نرخ گذاری دستوری شرکت‌ های بزرگ را با مسئله های بسیاری مواجه ساخته است. از این جهت بعضی از صنایع پایین‌ دستی از فاصله نرخی فولاد دولتی و بازار آزاد سود درشتی به جیب می‌زنند. بدین گونه هرچند نرخها در بازار فولاد از اول امسال تااکنون جریان رشدی داشته است اما بعضی شرکت ‌های تولید کننده فولاد نیستند که از این افزایش نرخی برخوردار می‌شوند بساکه بسیتار آن سهم دلالانی می‌شود که یا سهمی از تولید ندارند یا با سوءاستفاده از جایگاه خود و شرایط  بازار از سفره رانتی که برای آن‌ها پهن‌شده، استفاده می‌کنند.

تیغ نرخ‌ گذاری بر صورت فولاد اینک، یکی از دلواپسی های بنیادی سهامداران فولادی آن است که ادامه جریان فعلی یعنی نرخ ‌گذاری دستوری محصولات اولیه این صنعت عارضه هایی به همراه دارد. باوجود مشخص شدن نرخ دستوری به دست دولت، جلوی رشد نرخها گرفته نشده و نرخها همانگونه در هفته های قبل به جریان افزایشی خود ادامه داد اما ادامه این جریان اثر و عاقبتهای منفی بزرگی برای این صنعت در رتبه اول و بعد بازار سرمایه کشور دارد. 

موقعی که نرخ‌ گذاری دستوری و برعکس حقیقت‌های بازار انجام می‌شود، شرکت ‌های تولید کننده ضعیف می‌شوند و در صورتیکه تولید کننده‌ ها باید از قیمت حقیقی که بازار مشخص می‌کند نفع ببرند؛ در میدان حقیقت، این دلالان هستند که از شرایط پریشان بازار بهره مند می‌شوند و سودهای بسیاری به جیب می‌زنند و بنابراین، اولین آسیب سنگین به صنعت فولاد، از بخش افت سودآوری وارد می‌شود که توسط  گرفتار شدن صنایع فولادی به درماندگی تأمین سرمایه در گردش، آسیب وارد می‌شود.

برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۲ اسفند ۱۳۹۸ ۰۸:۴۷