افزایش بی رویه و بی دلیل نرخ ها در بازار آهن

گرانی آهن

طبق بررسی های بخش  خبر آهن آپ، در گفت و گوی درباره ی شرایط بازار آهن و قیمت محصولات، مدیر اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران درباره ی این موضوع که خبر پراکنی های احتمال افزایش بیشتر نرخ ها در بازار آهن باعث شده دلال ها و سودجویان دستشان در این کار باز باشد  ، شکایت کرد. در این ایام همچنین این موضوع مورد بحث می باشد که با دقت به اینکه در داخل کشور باقی مانده تولید 7 تا 8 میلیون تومانی به وجود می‌آید و در صادرات فرآورده های فولادی هم مسائلی در این روزها پدید آمده است که :

 چرا باید در بازار داخلی نظاره گر افزایش زیادتر و بی پروای نرخ باشیم؟

بعضی از فولادسازان معتقدند که علت زیاد شدن نرخ ها ، محدودیت آهن اسفنجی و صادرات آن می‌باشد. از سوی دیگر، تا زمانی  که توزیع  فولاد در بازار بورس کالا بدون متخصصان و با قیمت های بالا انجام شود ، می‌تواند به افزایش نرخ ها در بازار آزاد تبدیل شود. این موضوع  را می‌توان یکی از علت های زیاد شدن نرخ ها در بازار آهن و فولاد دانست. با این حال، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد تهران در کنار ادعای دلیل فولادسازان برای زیاد شدن نرخ ها معتقد است که کارخانه ها فرآورده های خود را به شکل قطره‌چکانی به  بازار وارد  می‌کنند و این موضوع می‌تواند در افزایش نرخ ها تأثیر بگذارد.

در آخر می‌توان مشخص نبودن و یافتن نرخ در بورس کالا، توزیع کم کم فولاد در کنار محدودیت آهن اسفنجی را از عامل هایی دانست که سبب افزایش نرخ ها در بازار آزاد آهن و مشکلات آن شده‌اند. در کنار همه این مشکلات می شود گفت که زیاد شدن بیشتر پچ پچ ها برای افزایش نرخ ها در بازار آهن، محیط را برای حضور و تلاش دلالان و سودجویان زیادتر از قبل مهیا کرده‌است.هرچند پرکاران بازار آهن  چندین بار مسائل بازار آهن را به عنوان عرضه ‌کننده آهن، به مراجع مربوطه مانند وزارت صنعت ،معدن و تجارت گزارش داده‌اند، ولی متاسفانه هنوز عمل و راه حل درستی در باره ی شرایط  آشفته بازار گفته نشده است. شرایط فعلی  بازار آهن و مشکلات آن سبب این موضوع شده که بودن دلال ها در بازار بیشتر شود و آن‌ها کالاهای زیادی را خریداری و پنهان کنند.

در بازار آهن پنج شنبه ، قیمت ورق و پروفیل 30 درصد و قیمت آهن در حدود 25 افزایش داشت. موضوع جالب اینجاست که این زیاد شدن نرخ ها توقف نکرده و همواره در روزهای جدید با نرخ های جدیدی در بازار آهن و فولاد روبرو می‌شویم.

 

برچسبها:آهن آپ قیمت ورق پروفیل


منتشر شده در شنبه، ۱۰ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۳۴