افزایش دوباره نرخ میلگرد در سال ۹۹

میلگرد


به گزارش آهن آپ ، کارشناسان کمبود شمش در این چند ماه را دلیل گرانی قیمت میلگرد در بازار می دانند که البته ارزیابی می شود این جریان افزایشی تا انتهای سال نیز ادامه یابد. قیمت میلگرد در دو ماه قبل بیشتر از ۵۰ درصد رشد یافته است و به علت های متفاوت تغییرات زیادی را تجربه می‌کند. این رشد نرخ برای بسیاری کارشناسان نقاط نا مشخصی نیز دارد.

یکی از اعضای انجمن ملی فولاد در گفته های خود ادعا داشت: از علل رشد نرخ در بازار آهن، می توان به تفاوت آشکار قیمت ورق و میلگرد اشاره نمود که بیشتر برای شرکت‌هایی که ورق تولید می‌کنند با صرفه می باشد و تولیدکنندگان اجبار به تامین مواد اولیه خود به هر طریقی هستند. همچنین به علت فصل زمستان و افت دمای هوا، فشار گاز بالا رفته و بعضی از واحدهای فولادی به خاطر احیا مستقیم، سیستم‌های خود را خاموش کرده‌اند که سبب شده مواد اولیه برای شمش کمیاب شود. 

نکته دیگر این است در تولید آهن اسفنجی کمبود گندله، تولید گندله، کم بودن کنسانتره و در تولید کنسانتره کم بودن سنگ آهن در کشور وجود دارد. از این جهت محمد آزاد رییس سابق اتحادیه آهن فروشان، افزایش قیمت آهن و میلگرد را غیرمعقول دانست و گفت: قسمتی از این رشد متاثراز تغییرات ارز و قیمت‌های جهانی است. متاسفانه زمانیکه نرخها دستکاری می‌شود؛ به عنوان نمونه نرخ شمش در بورس رشد می‌یابد، معمولا بر روی قیمت میلگرد که محصولی از شمش است اثر بسیاری می‌گذارد.

آزاد شایعه دپو میلگرد از طریق دلالان را یکی دیگر از علت های رشد نرخ ها بیان کرد و ادامه داد: دلالان میلگرد و شمش را به دلیل رشد ساخت و ساز در سال ۹۹ خریداری و در انبار نگهداری می‌کنند اما نمی‌دانند که تولید کارخانه ها به اندازه ای است که کمبودی در بازار پیش نخواهد آمد و مصرف‌کننده هر زمانی که بخواهد، می‌تواند آهن خریداری کند. علاوه بر این، مصرف در کشور هنوز آنقدر بالا نرفته که سبب رشد بی نهایت نرخها شود. همچنین میلگرد کالایی است که توانایی صادرات دارد اما صرفا خود تولیدکننده می‌تواند آن را صادر کند. یعنی اگر سودجویان به قصد صادرات از بورس و یا درب کارخانه خرید می‌کنند، باید بدانند به هیچ طریقی نمی توانند محصول را صادر کنند.

او یکی دیگر از علل اصلی رشد نرخ را اضطراب مردم از پایین آمدن ارزش پول ملی بیان کرد که برای خودداری از آن سرمایه خود را به کالا تبدیل می‌کنند، اکنون این کالا می تواند هر چیزی باشد مثل سکه، ارز، طلا و آهن باشد.

برچسبها: آهن آپ  قیمت میلگرد قیمت ورق


منتشر شده در شنبه، ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ ۰۸:۴۲