افزایش دوباره نرخ ها در بازار فولاد

فولاد

یراساس بررسی های آهن آپ، رویه ی رشدی قیمت  فرآورده های فولادی در بازار آزاد پس از یک توقف کوتاه دوباره ادامه پیدا کرده  است و نظاره گر افزایش همیشگی قیمت در این بازار بوده ایم؛مثل این که  بازار فولاد نمی خواهد  به یک سقف نرخی برسد. میلگرد در بازار آزاد با حساب  مالیات ارزش‌افزوده براحتی  بیشتر از ۶ هزار تومان در هر کیلوگرم در حال تغییر است و این رویه رشدی تا به این زمان دنباله داشته است . اما و اگرهای بخش توزیع و میزان داد و ستد و نرخ پیدا شده در بورس‌ کالا همچنان به تقویت خود استواراست و در آخر بورس و بازار با یک گردش رفت و برگشتی تأثیر افزایشی یکدیگر را با یک توقف  زمانی نیرومند می‌کنند.

این وضعیت هرچند از نظر رکورد های نرخی سابقه نداشته است اما شرایط  بازار فولاد و طریقه افزایش نرخ ها ، هرچند نمی توان بیان کرد که سابقه نداشته ولی کم ‌سابقه است. سرعت افزایش نرخ ها بسیار زیادست و پس از یک پس رفت کوتاه در اوایل هفته قبل نظاره گر روند رشدی تازه ای می باشیم که گویی با توقف اوایل  هفته، انگار نیروی تازه ای برای افزایش نرخ ها پیدا شده و رکورد قبل را هم شکسته و در اندیشه ی رکورد شکنی‌ های تازه ای می  باشد. این شرایط همانطورکه گفته شد کم‌ سابقه است و می بایست علت  اصلی آن را نه فقط در بخش توزیع بعلاوه  بیشتر از آن در بخش درخواست بررسی کرد.

تا موقعی که تب و تاب خرید با افزایش روز افزون تزریق نقدینگی به بازار فولاد در حرکت است،بهتر است بیخیال این شویم  که بازار را مدیریت کنیم ؛ آن‌ هم در وضعیتی که نشانه های روانی مانند تغییر  نرخ  آزاد ارز و نگرش های عجیب از چشم انداز بازارها به دوام افزایش نرخ ها  ختم شده است. هرچند جو روانی آن‌ هم در نرخ های بالای کنون بییشتر تاریخ مصرف کمی داشته و نمی شود  به دوام افزایش نرخ ها  با قطعیت نگاه کرد. موجودی انبارها هم اینک در کنار افزایش نرخ ها به یک رکورد تازه هم  رسیده است و همین اطلاع در صورت عوض شدن گام نرخ ها  در بازار قادر است باعث آشوب و آشفتگی بازار فولاد شود.

 

برچسبها:آهن آپ میلگرد


منتشر شده در یکشنبه، ۰۴ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷