افزایش روزانه مسائل چرخه فولاد

براساس بررسی های بخش خبر آهن آپ ، مدیر عامل صبا فولاد زاگرس، علی محمد زمانی استکی  در نشستی درمورد لزوم عرضه فرآورده های فولادی در بورس کالا و برخورد قانونی با خطا کاران بیان کرد: انجام قانون ها و وجود تضمین قانونی برای عملی شدن آنها الزامی است، ولی بر صنعت های ما نگاهی قسمتی مسلط بوده و همین مسئله مشکل ساز است. با اینکه نظاره گرهستیم که کالاهای حلقه های اولیه چرخه فولاد یعنی سنگ آهن، کنسانتره و گندله با نرخ های هرچند کم تر از نرخ های جهانی به فولاد سازان فروخته می شود، ولی همین تولید کنندگان پافشاری می کنند که کالاهای خود را بر طبق قیمت های جهانی به فروش برسانند که همین موضوع هم مشکل ساز است.
وی اضافه کرد: ما پیرو قوانین هستیم ولی به عقیده من اینطور کارهای قهری تأثیرگذار نخواهند بود؛ به همین دلیل برطرف کردن مسائل این چرخه  باید مقدم باشد. بدون تردید برطرف کردن این مشکلات نتیجه های مطلوب تری را در قیاس با ارتباط قهری با شرکت ها دارد. افزون بر اینکه ما در مدت سال های پیش هم تجربه این گونه کارهای قانونی را داشتیم، ولی هیچ یک نتیجه بخش نبودند.
این پرکار صنعت فولاد تاکید کرد: در شرح  بی نظمی های این چرخه می بایست به این نمونه اکتفا کرد که در هفته قبل شمش فولاد در بورس کالا با نرخ ۹۸۰۰ تومان به ازای هر کیلو دادو ستد شد، در حالی که میلگرد همچون کالای نهایی با نرخ اصلی ۹۴۰۰ تومان به ازای هر کیلو در بورس عرضه شد. این نرخ ها نشان می دهد بی نظمی های زیادی  در این بازار وجود دارد؛ به همین دلیل می بایست ساختار کارشناسی برای کنترل بازار چرخه فولاد ایجاد شود. متاسفانه خیلی  از تصمیم های سیاست گذاران در وزارت صنعت، معدن و تجارت در شدت یافتن این وضعیت وظیفه اصلی دارد.
در موارد بسیاری، دید بعضی مسئولان زمینه ضرردهی کارهای بخش های گوناگون فولادی را محیا کرده است تا آنجا که حتی نظاره گر امضاهای طلایی و نادیده گرفتن های خاص از طرف بعضی سرپرستان امر هستیم. یعنی یک بخش تولید کننده مواد اولیه خود را از بورس خریداری می کند، اما محصول نهایی خود را در بورس کالا عرضه نمی کند. وی در ادامه عدم اعتدال بین عرضه و درخواست را در بهم خوردن این بازار مؤثر دانست و فرمود: قسمتی از جهش نرخی فولاد و فرآورده های فولادی در ماه های گذشته را می توان برگرفته از بهم خوردن اعتدال میان عرضه و درخواست  دانست.
براساس اطلاعات انتشار یافته از طرف منابع رسمی، سال قبل نزدیک ۱۷ میلیون تن فولاد خام و ۱۰ میلیون و ۲۰۰ هزار تن مقاطع طویل در کشور تولید شد. ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تن فولاد خام فرستاده شده است  که ۲ میلیون تن هم اضافی داشتیم؛ در صورتیکه حجم تولید شمش فولاد به مراتب زیادتر از احتیاج داخلی بود و حتی اضافی عرضه برای این کالا ثبت شد، اما بازار فروش آن با تنش مواجه بود.

 

برچسبها:آهن آپ میلگرد


منتشر شده در سه شنبه، ۱۸ شهریور ۱۳۹۹ ۰۹:۱۸