افزایش غیر معمول مصرف مقاطع در بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، با نزدیک شدن به روز های آخر سال مصرف فرآورده های طویل فولادی نه فقط افت نکرده که با افزایش هم همراه بوده این در صورتی است که بازار مسکن با افت همراه شده و ساخت‌وسازافت کرده است  این افزایش مصرف فولاد غیرعادی  است ، رشد ظاهری مصرف فولاد به علت شدت گرفتن رفتارهای سوداگرانه در بازار فولاد است در اینچنین شرایطی واسطه‌گری‌ها برالتهابات این بازار افزوده است. 
سیاست‌ گذاری های نامطلوب  هم زمینه اینچنین سوءاستفاده‌ها را تقویت کرده، زیرا با نظارت امری نرخ ها و فروش یک محصول با قیمت پایین‌تر از نرخ‌های جهانی، درخواست دروغین برای خرید آن به وجود می آید. که باعث انبار کردن یا قاچاق می‌شود که در راستای این قانون گذاری های غلط صدمه های جدی به اقتصاد کشور وارد می شود لذا  برای درست شدن وضعیت موجود ایجاد راه حل مطلوب وعملی  بسته به آن از طرف سرپرستان ، لازم و پراهمیت است . براساس اطلاعات پخش شده از طرف انجمن تولیدکنندگان فولاد ایران مصرف ظاهری فرآورده های چرخه فولاد در۱۰ ماهه پایانی به انتهای دی ۹۹ در مقایسه با سال قبل حکایت از آن دارد که مصرف بیشتر این فرآورده ها افزایش داشته است.
مصرف ظاهری تیرآهن در ۱۰ ماهه ختم شده به پایان دی ماه امسال در مقایسه با زمان شبیه سال قبل افزایش ۱۶ درصدی داشته است. این افزایش برای میلگرد ۳۱ درصد گزارش شده است. در همین حال، مصرف ظاهری کل مقاطع طویل فولادی در مدت زمان مورد بحث و در مقایسه با زمان شبیه سال ۹۸، افزایش ۲۷ درصدی را از آن خود کرده است. مصرف ظاهری تمام مقاطع تخت فولادی هم در ۱۰ ماهه منتهی به پایان دی و در مقایسه با زمان مشابه سال قبل، افزایش ۱۳ درصدی را از آن خود کرده است. این افزایش در وضعیتی که قسمت چشمگیری از نقشه های عمرانی کشور عملی نشده است و در همین حال تلاش های ساخت‌وساز هم به علت گسترش ویروس کووید ۱۹و وضعیت بد اقتصادی کشور با افت مواجه بوده، عجیب و قابل تامل است .
خیلی از پرکاران صنعت بازار اعتقاد دارند افزایش مصرف ظاهری مقطع های طویل فولادی در ۱۰ ماهه امسال به علت آن است که  قسمت قابل‌توجهی از این فرآورده ها به مصرف ساخت‌وساز یا انجام نقشه های عمرانی نرسیده‌ است. در حقیقیت بی ثباتی بازار ارز و افت مداوم ارزش پول ملی در مدت ماه‌های قبل حیطه ورود قسنتی از سرمایه‌های نقد را به بازار فولاد بوجود آورده است. در چنین اوضاعی، فرآورده های فولادی از محصول مصرفی به محصولی سرمایه‌ای تبدیل  شدند. از طرف دیگر به احتمال زیاد قسمتی از این کالاها از مبادی غیررسمی صادر یا قاچاق شده باشند. 
قاچاق فولاد در زمان هایی که قیمت این کالا در بازار داخلی و در مقایسه با قیمت های خارجی افزایش می یابد، تقویت می‌شود.  از آنجاکه در صادرات غیررسمی تضمینی برای برگشت ارز صادراتی هم وجود ندارد، می بایست بیان کرد  که صدمه های قابل‌توجهی به نظام پولی کشور آن هم در وضعیتی که تحریم‌ها ما را با بحران ارزی مواجه کرده، وارد می‌کند.

 

برچسب ها:آهن آپ  تیرآهن  میلگرد


منتشر شده در چهارشنبه، ۲۰ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۲۶