افزایش نرخ میلگرد در سایه کسادی

با وجود جو کسادی سنگینی که در بازار آهن حاکم شده است، ولی در بازار آزاد تهران با ثبت تغییرات جدید نرخ میلگرد در روزهای نخست از این هفته روبه رو شدیم. عوامل رشدی که بر این بازار اثر گذارهستند توانستند سبب رشد نرخ محصولات در بازار راکد آهن شوند و همین موضوع سبب شده تا بر سنگینی جو موجود در بازار افزوده شود. بر عکس وضعیت کنونی بازار در قسمت انتهایی زنجیره فولاد، شاهد توسعه در معاملات سنگ آهن در بازار فیزیکی بورس کالا بودیم و در بیشتر عرضه های انجام گرفته در این قسمت استقبال خوبی انجام گرفت.
در صورتی که همچنان در بازار درخواست سرمایه ای دیده نمی شود اما با این حال در اولین روز از این هفته، نرخ هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد تهران به عدد ۱۳ هزار و ۹۰۰ تومان رسید که عددی بی سابقه حساب می شود. با شرایطی که بازار به آن درگیر شده است، تشخیص نرخ پایه شمش و از دیگر سو برگشت دوباره قیمت ارز به کانال ۲۲ هزارتومانی در روز شروع هفته سبب شد تا بازار آهن با افزایشی نرخی روبه رو شود.
جریان رو به افزایش نرخ ها در دومین روز از این هفته نیز ادامه یافت، به این گونه که نرخ هر کیلوگرم میلگرد در بازار آزاد در روز یکشنبه اولین بار از کانال ۱۴ هزارتومان عبور کرده و میگلرد سایز ۱۰ با عدد ۱۴ هزار و ۱۰۰ تومان مورد خرید و فروش قرار گرفت. دراین بین در طول ابلاغیه ای که از طرف بورس کالا اعلام شد مقرر شد تا از این به بعد نرخ پایه شمش فولاد در بازار فیزیکی بورس کالا بر مبنای مثبت و منفی ۳ درصد و همچنین به پیشنهاد شرکت عرضه کننده مشخص خواهد شد.
مصوبه ذکر شده برای عرضه های مقاطع طویل فولادی در طول هفته قبل و در روز چهارشنبه ۲۲ اردیبهشت ماه به مرحله اجرا رسید. با در نظر گرفتن این مسئله که شمش و محصولات فولادی روزهای اوج نرخی خود را سپری می کنند و همچنین برای محصولات فولادی تولید داخل در قسمت صادرات بازار خوبی به چشم می خورد، از این جهت دوراندیشی ها بیانگر آن است که عرضه کنندگان در این بین با درنظر گرفتن ابلاغیه فوق و همچنین دارا بودن بازار صادراتی به رشد قیمت پایه عرضه محصول خود اقدام کنند. همین مسئله سبب می شود تا قیمت تمام شده مقاطع طویل فولادی رشد کرده و به افزایش نرخ ها در بازار داخلی منتهی شود. به همین علت بود که روز شنبه و در عکس العمل به همین ابلاغیه شاهد جریان افزایشی بازار بودیم. 
از سمت دیگر قیمت ارز نیز در همین روز دوباره به کانال ۲۲ هزارتومان برگشت و روی ریل افزایشی قرار گرفت؛ این موضوع فاکتوری مثبت در جهت رشد درخواست و همچنین افزایش نرخ در بازارهای کشور شد. اما پرکاران بازار آهن و فولاد کشور اعتقاد دارند که همین افزایش قیمت ارز نیز قادر به ایجاد رونق چشمگیر در بازار داخل نبود. در پایان به دلیل عدم درخواست مصرفی در این بازار و نداشتن دید مثبت در مقایسه به آینده، این بازار همچنان با کسادی مصرفی و سرمایه ای سنگینی روبه رو است. در وضعیت موجود افزایش نرخ ها در بازار ناپایدار بوده و احتمال بازگشت به عقب در نرخ ها وجود دارد.
برچسبها:میلگرد


منتشر شده در سه شنبه، ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۰ ۰۹:۱۵