افزایش نرخ ناگهانی محصولات فولادی پس از کاهش کوتاه مدت

افرایش نرخ محصولات

طبق بررسی های بخش خبر آهن آپ، افزایش قیمت فرآورده های فولادی  ، در اوایل  روز کاری دوشنبه رویه ی افتی  نرخ ها در بازار آهن آغاز شد. بعضی از کالاها نزدیک 100 تا 300 تومان افت نرخ داشتند. این افت نرخ تا ظهر روز دوشنبه بیشتر دوام نداشت. بعد  از آن دوباره بازار، بی نظم شدو دوباره  بعضی از مقطع های فولادی نزدیک 50 تا 100 تومان افزایش نرخ داشتند و خوشحالی افت نرخ های اولیه را از خریداران گرفتند.

متخصصان معتقدند  که حدس  ثبات یا تغییرات افزایشی در هفته کنونی بیشتر از کاهش نرخ  آهن‌آلات مصرف شده در بازار باشد. هرچند کارگروه کنترل بازار در هشتادمین نشست خود به پیشنهاد کمیته تخصصی فولاد، تصمیم های با اهمیتی برای بازار ورق فولادی به عنوان یکی از فاکتورهای بی سامانی در بازار آهن گرفت که اصلی ترین آن‌ها زیاد شدن سهم مچینگ ورق گرم به 60 درصد و ورق سرد به 80 درصد ، واجب شدن توزیع 60 درصدی برای خریداران اسلب و ورق گرم، مشخص کردن سقف 12 درصدی لوله و پروفیل بسته به ورق گرم گرفته شده همان ماه ،برداشتن تعرفه واردات ورق گرم زیر 3 میلی‌متر و تصحسح کردن  سهمیه بهین‌یاب بر طبق تولید سال 95 و 96 صنایع متقاضی ورق گرم می‌باشد.

در این بخشنامه خیلی مهم همه سعی بر این بوده که تقریبا یک بسته کامل برای کنترل بازار ورق دیده شود. با این وجود، همچنان بعضی از مشکلات زنجیره ورق‌های فولادی از اسلب تا کالاهای سرد در آن مشاهده نشده‌است.

بعلاوه، بعضی از بندها ابهاماتی کوچک دارند.مثلاً در بند 9 بیان شده که توزیع کنندگان و درخواست کنندگان فرآورده های فولادی باید حجم توزیع و درخواست خود را برای خرید هفته ی بعد تا آخر روز سه‌شنبه هر هفته بیان کنند. بر طبق قوانین بورس کالا، توزیع کنندگان یک روز قبل از اعلان توزیع خود را ثبت و حجم درخواست هم در موقع توزیع تثبیت می‌شود. علاوه بر این، هیچ  برنامه‌ای در این بخشنامه در باره ی  طرز تهیه  اسلب لازم دیگر بخش های تولیدی ورق گرم به غیر از فولاد مبارکه به چشم نمی‌خورد.

 

برچسبها: آهن آپ فرآورده های فولادی ورق


منتشر شده در چهارشنبه، ۱۴ اسفند ۱۳۹۸ ۰۹:۲۷