افزایش پیوسته نرخ ها در بازار آهن

باازر آهن

افت قیمت دلار در چند روز قبل این توقع را در بازار آهن آلات به وجود آورده است که نرخ ها باید نزولی شود ولی گزارش میدانی از بازار آهن نشان می دهد که نرخ ها هدف کاهشی ندارند و این بازار به علت یک توقع بیخود در آسایش بی سابقه ای فرو رفته است. افزایش قیمت دلار آمریکا در ماههای قبل بیشتر بازارها حتی بازارهایی که تولیدات آنها در کارخانه های تولیدی کشور بیشتر از مقدار است و توانایی صادرات هم دارند متاثر از گذشته بود. یکی از این بازارها، بازار آهن آلات است که به گفته بیشتر پرکاران این بازار، نرخ آهن و میلگرد در شش ماه قبل ۱۰۰ درصد افزایش داشته است. ولی به حقیقت علت اینکه زمانی که قیمت دلار آمریکا رشد می کند و کالاهایی که امکان تولید آن در کشور مهیا است افزایش می یابد چیست؟ و علت اینکه زمانی که قیمت دلار آمریکا کاهش می کند ولی نرخ ها هدف نزولی ندارند چه مفهومی می تواند داشته باشد؟
حمید رضا رستگار مدیر اتحادیه آهن در گفتگو با خبرنگاران در جواب به این سوال که تا هفته های قبل که قیمت دلار آمریکا دائما در حال امتداد دادن جریان افزایشی خود بود نرخ فولاد، آهن آلات و میلگرد راه افزایشی خود را ادامه می دادند ولی اکنون که قیمت دلار افت کرده است نرخ ها هدف برگشت ندارند گفت: چندین بار بر این مسئله در جلسات خود با مسئولان دولتی و حتی کارخانه های تولیدی اصرار کرده ایم که تا وقتی که بازار آهن منتظر تغییرات قیمت دلار باشد بازار سالمی را مشاهده نخواهیم کرد. مگر بارها نگفته ایم که نهاد های واسطه ای با به وجود آوردن یک فضای دروغین کم بودن کالا ، تلاش بر افزایش نرخ آهن دارند ؟
او با تذکر به اینکه اکنون که بازار به خاطر کاهش قیمت دلار، کسادی شدن بازار و رشد عرضه کالا در مقایسه به درخواست نرخ ها افت نمی کند جای سئوال است ؟ گفت: این نهاد های واسطه ای تا موقعی که در بازار هستند و هیج کس هم با آنها رفتاری نمی کند شرایط قیمت آهن در بازار این حالت خواهد شد که نوک پیکان نرخ ها به سمت بالا خواهد بود. گزارش میدانی از بازار آهن نمایش می دهد که بیشتر فروشندگان با تجربه و با سابقه در طول این چند روز هیچ درخواست خریدی را در بازار آهن ندیده اند. آنان می گویند: در طول این چند روز که قیمت دلار کاهش داشته است سبب تغییر رویه درخواست کنندگان نیز شده است. بعضی از خریداران که قبلا پرسیدن نرخ را کار هر روزه خود می دانستند نیز از این کار دست کشیده اند. آنها منتظر افت نرخ هستند ولی زمانی که با گذشت چند روز از کاهش ارز همچنان آهن آلات افت نکرده است گویا که این توقع و منتظر بودن کار بی حاصلی است.
اسماعیل رحمانی یکی از پرکاران بازار آهن است اعتقاد دارد حتما افزایش صادرات آهن آلات به کشورهای همسایه برای کارخانه ها سود مناسبی دارد.او می گوید: اینکه منتظر بمانیم با افت قیمت دلار، نرخ آهن آلات نیز کاهش یابد باید اینطور مسئله را بازرسی کرد که مگر نرخ بقیه محصولات افت کرده است که اکنون منتظر باشیم نرخ میلگرد و آهن افت کند؟
برچسبها:میلگرد


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۲ آبان ۱۳۹۹ ۰۸:۵۹