افزایش چشمگیر ظرفیت تولید فولاد تا مرز 71 میلیون تن

به گزارش آهن آپ:

مهرداد اکبریان رئیس انجمن سنگ آهن ایران با بیان اینکه واحد‌های بسیار گوناگونی در زنجیره فولاد فعال هستند گفت: امسال تصور ما بر این بود که با تولید 10 میلیون تن فولاد رکورد جدیدی ثبت خواهد شد، اما اکنون این تولید به 34 میلیون تن رسیده‌ است. کل ظرفیت تولید فولاد در کشور ۴۵ میلیون تن است که با برنامه ریزی‌های انجام شده این ظرفیت به ۷۱ میلیون تن خواهد رسید. البته باید در نظر داشت که افزایش چنین ظرفیتی به ایجاد زیرساخت، افزایش تولید مواد اولیه و انرژی نیاز دارد که همواره با چالش‌هایی مواجه بوده است.

اکبریان گفت: اساساٌ در زنجیره تأمین فولاد، بخشی از حلقه‌ها بیش از توان ظرفیت تولید دارند و بخشی دیگر کم توان هستند، از این رو میزان تولید در کل زنجیره یک دست نیست و این یک مشکل اساسی است. مشکل دیگر، کوچک شدن بازار مصرف فولاد است که طی ماه‌های گذشته صنعت فولاد علاوه بر تحریم با نبود زیرساخت گاز و برق مواجه بوده که کاهش صادرات را به دنبال داشته است.

وی افزود: قیمت گذاری دستوری نیز یکی از مشکلات صنعت فولاد است به طوری که آن را زیان‌آور کرده است، برای جبران این زیان نیاز است ساز و کار عرضه و تقاضا به درستی تعیین شود، البته که در این شیوه هم باید شرایط بازار، هزینه تمام شده معادن و مسائل اقتصادی و تورمی در نظر گرفته شود تا معدنی‌ها هم بتوانند به حیات خود ادامه دهند.


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۹ آبان ۱۴۰۱ ۰۹:۱۰