افزایش یا افت درخواست؟

افزایش یا افت درخواست


به گزارش آهن آپ ، در صورتی که همچنان چند روزی به پایان خرداد ماه ‌مانده اما اندازه درخواست و حجم خرید وفروش ها برای محصولات فولادی در بورس کالا در طول سه هفته نخست خرداد ماه در مقابل درخواست و حجم خرید وفروش ها در اردیبهشت‌ ماه رشد داشته است. در حقیقت در صورتیکه در اردیبهشت‌ ماه امسال در کل درخواستی برابر یک میلیون و ۷۲۵ هزار تن برای انواع محصولات فولادی در بورس کالا ثبت شد، مقدار درخواست ثبت شده تا روز ۲۱ خرداد به یک ‌میلیون و۹۶۴ هزار تن رسید.
همچنین در حالی که حجم تمام خرید وفروش ها برای محصولات فولادی در اردیبهشت ماه معادل با ۶۵۴ هزارو ۴۳۱ تن بود، مقدار حجم خرید و فروش انجام شده در عرصه این محصولات تا روز ۲۱ خرداد ماه به یک میلیون و ۹۵ هزار تن رسید که این عدد متاثر از افزایش قابل اهمیت خرید و فروش ها در طول این زمان است. البته از آنجایی که همچنان اختلاف قابل‌ اهمیتی بین عرضه و درخواست در حیطه محصولات فولادی وجود دارد، افزایش نرخی در این بازار کاری شگفت انگیز نیست.
با آنکه معمولا رشد درخواست، آماری مثبت تعبیر شده و افزایش درخواست برای فولاد بیان از رشد فعالیت‌ های گسترشی ‌ دارد که می‌تواند به بهتر شدن مشخصه های اقتصادی منتهی شود، اما رشد درخواست به وجود آمده در بازار محصولات فولادی کشور از این دست محسوب نمیشود. در حقیقت افزایش درخواست حاصل شده برای محصولات فولادی کشور به معنی رشد مصرف در عرصه این محصولات نیست و فقط قسمت کمی از محصولات خریداری شده به مصرف حقیقی می‌رسند و قسمت قابل اهمیتی از این خرید و فروش ها روی کاغذ باقی می‌ماند. اما این رشد درخواست کاغذی به افزایش روزانه نرخ محصولات فولادی کمک میکند.
وضعیت پیش آمده در بازار محصولات فولادی و تداوم جریان رو به افزایشی نرخی سبب شده مصرف‌کنندگان این حیطه از استرس رشد بیشتر نرخ های آینده به فکر خرید پیش از موقع مواد اولیه مورد نیاز خود باشند تا به این جهت از طرفی از رشد نرخ آینده کمتر دچار خسارت و زیان شوند و از طرفی دیگر با مبادله نقدینگی خود به کالا از تاثیات تورمی اقتصاد درامان بمانند.
برچسبها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۲۹ خرداد ۱۳۹۹ ۰۸:۵۰