افزایش ۱۰ درصدی تولید فولاد

معاون وزیر صمت: تولید فولاد امسال افزایش ۱۰ درصدی داشت که این پیروزی در نتیجه محدودیت خام‌فروشی است.

آقای جعفر سرقینی در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار صدا و سیما با گفتن اینکه اصرار ما در نگهداری شرایط موجود و سپس پیشرفت و افزایش تولید در فولاد بوده است، گفت: افزایش ۱۰ درصدی تولید فولاد در کشور در صورتی اتفاق افتاد که این مقدار در دنیا سه و نیم درصد در سال ۲۰۱۹ بوده است.
معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت افزود: با شرایط عوارض و محدودیت صادرات مواد خام، مواد اولیه معدنی را به سمت تولید هدایت کردیم و مواد خام به جای صادرات از کارخانجات تولیدی سر در آورد و این امر باعث افزایش تولید فولاد بوده است.
سرقینی افزود: با شرایط عوارض بر صادرات مواد خام و به خصوص سنگ آهن خام، صادرات سنگ‌آهن خام در سه ماهه سوم امسال کم شد به اندازه ای که در آذر امسال صادرات سنگ آهن خام حدودا به صفر رسید این درصورتی است که هیچ یک از معادن کشور نیز متوقف نشد.

افت عوارض صادراتی بعضی محصولات معدنی
معاون معدنی وزیر صنعت، معدن و تجارت از کم شدن عوارض صادراتی بعضی محصولات معدنی به دلیل کم بودن درخواست ها در داخل اطلاع داد.
جعفر سرقینی گفت: با تصمیمی که روز قبل به گمرک خبردادیم از امروز عوارض صادرات کرومیت به دلیل عدم مصرف در بازار داخلی از ۲۵ درصد به ۱۰ درصد، عوارض صادرات کنسانتره سرب و روی از ۲۰ درصد به ۱۲ درصد و عوارض صادرات کنستانتره مس از ۱۰ درصد به ۵ درصد کاهش یافت.
او افزود: برای اولین بار عوارض صادرات آهن اسفنجی را به دلیل پشتیبانی از تولید داخل از صفر به ۱۰ درصد رساندیم که به سبب آن آهن اسفنجی به مصرف صنایع پایین دستی کشور خواهد رسید.
سرقینی گفت: اگرچه هدف گذاری ۲۶ میلیون تنی برای تولید فولاد تا آخر امسال انجام شده بود، اما به طور قطعی تا آخر سال تولید فولاد کشور از ۲۵ میلیون تومان میگذرد.


منتشر شده در چهارشنبه، ۰۲ بهمن ۱۳۹۸ ۰۹:۰۲