افسار گسستگی بازار آهن

بازار آهن


در حال حاضر عرضه در بازار آهن، سوار بر تنش های قیمت مواد اولیه شمش و ورق می باشد و افسار گسسته رفتار می کند از این خاطر پی در پی مشاهده می کنیم که یا فروش ها بسته می شوند و یا بصورت بهم پیوسته رشد نرخ های پی در پی را اعمال می کنند. از این سمت کمتر کسی در حلقه انتها و به ویژه حیطه مصرف، جسارت خرید و پذیرفتن خطر در این نرخ ها را دارد.
جدول طبقه بندی نرخ های بازار میلگرد در روز قبل، با دوری تقریبا یک سوم از آمار متداول روزانه حدودا کامل شده که اطلاع از رشد نرخ میانگین تقریبا کیلویی ۶۰۰ تومانی در مقابل روز چهارشنبه هفته پیش را می دهد، این نوع نوسان نرخ کم سابقه دست کم برای پرکاران حلقه های پایانی و مصرف کننده بیمناک می باشد. بر طبق بعضی شنیده ها، پیشنهادهای  قیمت میلگرد آجدار در بازار داخلی در حدود ۸۸۰۰ تا ۹۳۰۰ تومان +vat، تیرآهن ذوبی از بعضی بنگاه های تهران از کیلویی ۱۰۵۰۰ تا بیشتر از ۱۲۰۰۰ تومان +vat  ، ناودانی و نبشی از اصول حدود ۹۴۰۰ تا ۹۸۰۰ تومان +vat  و درنتیجه پیشنهاد قوطی تولیدی از ورق ضخامت ۲ میلیمتر را از بعضی اصول حدود نرخ ۱۳۵۰۰ تومان گفته می شد.
علت اصلی این برافروختگی ها شرایط نا منظم قیمت ارز به ویژه ارز صرافی است که اکنون زمانی است به ظرافت مدیریت بازار اصول سقف خرید و فروش های محصولات فولادی در بورس کالا قرار داده شده و معمولا این کالای داخلی، همراه یک کالای وارداتی حدود تغییرات قمت اسکناس دلار، در بازار داخلی تغییرات دارد.
رفتار قبل بازار به دفعات نشان داده که، بزرگان ارشد کشور اگر قدرتشان برای تنظیم بازار و مبارزه با گرانی به کالای وارداتی خارجی نرسد، حتما به کالای داخلی تولید خودی می رسد. 
طبیعی است که فولاد یک کالای ترفندی هر کشوری است که اساس و بنیان اقتصاد آن کشور به گونه ای بر شانه های ان نشسته است؛ این گونه تئوری دلاری در کشور در حال جنگ متهم به شکست است و حتما این نوع تنظیم بازار برای کالای داخلی متهم به افول خواهد بود؛ به ویژه اینکه اخیرا به حالت دو برابر، اضافه بر تعریف تنظیم دلاری بازار داخلی، عرضه مواد اولیه را هم در بازار داخلی چکه چکان کردند و زیاده روی کردند.
برچسبها:میلگرد قیمت میلگرد آجدار ناودانی و نبشی تیرآهن قوطی ورق


منتشر شده در دوشنبه، ۱۶ تیر ۱۳۹۹ ۱۰:۰۹