افق امیدوارکننده بازار فولاد

به گزارش آهن آپ ، با دقت به اینکه تولیدات فلزات و صنایع معدنی در سال ۲۰۲۰ با مسائل و تغییرات بسیاری زیادی روبه رو بود، به همین دلیل فضا مسبط بر بازار فولاد و صنایع وابسته آن، وضعیت  نرخ گذاری را با چالش تغییرات و عدم اعتماد روبرو کرد. یکی از موسسه های تحقیقاتی بر طبق پیش گویی های های خود، دورنمای نرخ ها ها در بازار فلزات در سال ۲۰۲۱ را مناسب دانست و همینطور می توان توقع داشت که این جریان سیر صعودی داشته باشد. این موسسه در این میان از آینده بهتر شده اقتصاد در سال کنونی خبر می دهد. با دقت به اینکه این نظرات بر طبق شواهد میدانی و تحلیل های تکنیکی و دانش محور بازار سرمایه و اقتصاد می باشد، می توان امیدوار بود که وضعیت در سال کنونی تا اندازه ای بهتر شود.
دگرگونی های بازار چین که یکی از بزرگترین تولیدکنندگان فولاد جهان به حساب می آید ، همواره بر اوضاع و شرایط این صنعت پراهمیت در دنیا بسیار اثرگذار بوده است. با رشد تولید فولاد در چین به اندازه یک میلیارد و ۵۰ میلیون تن، چشم انداز امیدوار کننده ای بسته به بهتر شدن شرایط فولاد و صنایع معدنی سنگ آهن و مشتقات آن دارد.  
درخواست سنگ آهن توسط بازسازی اقتصادی چین درمدت سال ۲۰۲۰ ، رشد کرد و به بالاترین قیمت خود در ۹ سال قبل رسید، اما همین افزایش روز افزون تولید فولاد در چین می تواند مسائلی هم بوجود آورد که در سال های آینده تأثیراتی که از آن انتظار می رود، آشکار خواهد شد.به دلیل سرمایه گذاری بزرگ در نقشه های نیازمند مصرف فولاد، با کمک سیاست های محرک، چین همواره جذاب ترین بازار مصرف فولاد حساب می شود ولی مسئله بزرگی که چین در این حیطه دارد، افت موجودی سنگ آهن است.
بعضی سیاست گذاری ها مثل احتمال ذخیره سازی سنگ آهن سبب دگرگونی هایی در بازار عرضه و درخواست و به واسطه آن سبب تغییر نرخ فولاد شود. لذا با افت موجودی سنگ آهن چین و احتیاج به واردات این ماده حیاتی و همینطور با دقت به اقتصاد ساحل پایه این کشور، تولید فولاد در چین درآینده تحت تاثیر قرار خواهد گرفت. عقد قرارداد تجاری با اتحادیه اروپا و همینطور جایگزین شدن چین به عنوان بزرگترین شریک تجاری این اتحادیه به جای آمریکا، سبب به رقابت اقتصادی و جنگ تجاری میان دو کشور خواهد شد اما می شود پیش بینی کرد که در دولت تازه آمریکا، برای گفت و گو های دوجانبه مسیر هموار باشد و همینطور می شود امیدوار بود که ثبات به بازارهای صنعتی مثل فولاد برگردد.
در کشور ما هم صنعت فولاد و صنایع وابسته به آن از سنگ آهن تا فرآورده های فولادی متأثر از دگرگونی هایی جهانی است. هم اکنون مسائل حیطه نرخ گذاری فرآورده های فولاد همواره پابرجاست. باید این نکته را هم در نظر داشت که با وجود وضعیت سخت تحریمی، تولید فولاد کشور در سال قبل با افزایش ۱۳/۴ درصدی به جایگاه مناسبی رسیده است ولی برای دوام داشتن این روند به تدوین سیاست گذاری های بلند مدت بر طبق تحلیل دانش محور بازار جهانی و دقت به پیشرفت زیرساخت ها، عملیات اکتشافی و قرارداد های همکاری برای تهیه سنگ آهن، احتیاج می باشد. 
مجموعه این کارها سبب هماهنگی و نزدیکی روند استخراج و تولید تا نرخ گذاری فرآورده های متناسب با شاخص ها و قیمت جهانی می شود. با از میان رفتن شکاف نرخ گذاری بین مواد اولیه و فرآورده های فولادی، به پیشرفت قسمت صنعت فولاد در آینده می شود بیش از پیش امیدوار بود.

 

برچسب ها:آهن آپ


منتشر شده در پنج شنبه، ۱۶ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۲۴