امید به بهتر شدن وضعیت صنعت فولاد

کیومرث فتح‌اله‌کرمانشاهی، دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در نشست خبری بیان کرد : اگر مانع ها و مسائل موجود برکارکرد صنایع رفع شود، می شود به پیشرفت و ترقی  وضعیت تولید امیدوار بود. امسال تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی در تهیه مواد اولیه لازم خود با مسائل اساسی مواجه بودند وبه علت فقدان مواد اولیه از گنجایش تولیدی کارخانه ها کم شد. لذا تامین مواد اولیه لازم بخش های پایین‌دستی از مهمترین خواسته پرکاران صنعتی است که افزون بر پیشرفت کار این تولیدکنندگان، زمینه اشتغالزایی، صادرات محصولات نهایی را محیا می‌کند. به همین علت دوری از خام فروشی می بایست از ارجحیت های سیاست‌گذاران و مسئولان باشد .
دبیر سندیکای تولیدکنندگان لوله و پروفیل فولادی ادامه داد: تولیدکنندگان در سال های قبل با مانع های برگرفته از تحریم مواجه بودندکه این محدودیت اثر بسزایی بر واردات مواد اولیه موردنیاز تولید و صادرات کالاهای نهایی داشت. تحریم ها افزون بر اینکه حیطه مشکل شدن تجارت بین‌المللی را محیا می‌کند، سبب رشد مخارج صادرات و افت سودآوری تولیدکنندگان داخلی هم می‌شود. با دقت به وضعیت موجود، رفع یا استمراراین محدودیت‌ها در سال آینده مشخص نیست ئلی بی شک تداوم این محدودیت‌ها، تلاش صنعتگران را با مشکلات مواجه خواهد کرد.
وی با اشاره به سیاست‌های غلط در چرخه فولاد اضافه کرد: قوانین غیرتخصصی صدمه های جبران شدنی به کارکرد تولیدکنندان وارد کرده است. برای مثال،به‌تازگی موضوع عرضه سبدی ورق‌های فولادی در بورس کالا بیان شده است. بدین معنی که سبدی از فرآورده ها در اختیار خریدار قرار می‌گیرد. در این صورت ممکن است بعضی فرآورده های این سبد مورد مصرف خریدار نباشد؛ لذا تولیدکنندگان مجبورند کالاهایی که به آن نیاز ندارند را در بازار آزاد به فروش برساند. این مسئله زمینه آشکارنبودن هرچه زیادتر را در بازار فولاد و فرآورده های فولادی محیا می‌کند. در حقیقت نوع عرضه می‌تواند حیطه وارد آمدن ضربات جدی به بازار و افت هرچه زیادتر شفافیت را فراهم کند. این درصورتی است که توقع می‌رود زمینه‌های شفافیت در بازار تقویت شود. برای عملی شدن این راه انتظار می‌رود کالای لازم تولیدکنندگان در کوتاه‌ترین راه از تولید به مصرف برسد.
این پرکار صنعت فولاد در آخر یادآوری کرد: از تمام موارد ذکر شده این‌گونه برداشت می‌شود که پیشرفت یا افت تولید صنعت فولاد در سال آینده بستگی به سیاست‌های داخلی دارد. اگر مسئولان از مصوبات غیرتخصصی خودداری کنند، مسائل تازه در راه صادرات بوجود نیاورند ، مواد اولیه تامین باشد و... می شود به بهتر شذن وضعیت صنایع امید داشت. با دقت به تأثیرگذاری و اهمیت این چرخه در پیشفت صنعتی و اقتصادی امید می‌رود سخنان بیان شده عملی شوند.

 

برچسب ها:لوله پروفیل


منتشر شده در دوشنبه، ۲۵ اسفند ۱۳۹۹ ۰۹:۰۸