انتظار نا فرجام بازارآهن به برجام

این روزها انتظار برگشت به برجام با گذشت زمان کمتر شده و بازار ارز دوباره با تغییرات بسیار و با جریان افزایشی همراه شده است. به صورتی که روز قبل قیمت دلار نقدی در ابتدای روز با افزایش بیشتر از ۱۰۰۰ تومان به ۲۴ هزار و ۷۵۰ تومان رسید ولی پس از گذشت ساعاتی با افت ۳۵۰ تومانی قیمت دلار نقدی به ۲۴ هزارو ۴۰۰ تومان رسید. در این بین ولی قیمت فروش اسکناس دلار صرافی ملی پس از تغییرات نخست با رشد ۵۱۰ تومانی درمقایسه به عصر پنجشنبه به ۲۳ هزار و ۷۲۰ تومان رسید. 
بازار آهن نیز با اینکه توقع داشت با وجود بایدن و زنده کردن بار دیگر برجام نرخ ها افت یابد ولی اکنون خبری از این افت نیست و بار دیگر نوسان گیری های نرخی شروع شده و این درصورتی است که همچنان خبری از درخواست مصرفی در این بازار نیست و بعضی از تولیدکنندگان شروع به رشد نرخ محصولات خود کردند و تعدادی از کارخانه ها و انبار داران که در چند هفته قبل با تخفیف های چشم گیری شروع به جذب مشتری می کردند از این مسئله منصرف شدند. و در این میان تعداد شرکت‌هایی که با بستن زود هنگام فروش تلاش در محرک ساختن بازار برای روزهای آتی دارند، رشد کرده است.
و اما در این بین می توان گفت اگر این نوسانات و جریان افزایشی دلار تداوم داشته باشد تا موقعی که در همه قسمت های اقتصاد کشور مانند حیطه ساخت ‌وساز و فعالیت‌های عمرانی به عنوان قسمت مصرف ‌کننده مقاطع فولادی کسادی بسیار همچنان باقی بماند با این حساب افزایش نرخ های احتمالی بعدی صرفا به دلیل تغیرات قیمت دلار خواهد بود و ربطی با درخواست حقیقی مصرفی نخواهد داشت. البته تا زمانی که تکلیف داستان برجام معین نشود کل بازار ها همچنان با بی نظمی همراه خواهند بود و در بازار آهن هم شاهد خریداران حقیقی نخواهیم بود . اگرچه با دقت به نرخ های اعلامی روز قبل نوردکاران نرخ بیشتر انواع میلگرد آجدار میان ۵۰ تا ۲۰۰ تومان رشد کرد و بعضی نیز قیمت محصولاتشان را ثابت نگه داشتند که رنج نرخی میلگرد ۱۴ آجدار در کانال ۱۲ هزار و ۳۰۰ تا ۱۳ هزار و ۱۵۰ تومان قرار گرفت.
وهمچنین در حیطه نبشی و ناودانی هم شاهد رشد نرخ های بعضی تولیدکنندگان بودیم و ولی بیشتر تولیدکنندگان این محصولات قیمت محصولات خود را ثابت نگه داشتند. در حیطه تیرآهن نیز رشد های ۵۰ تومانی در قیمت هر کیلو از تیرآهن از طرف برخی تولیدکنندگان این محصول انجام گرفت. دیگر شرکت های تولیدکننده تیرآهن قیمت محصولاتشان را ثابت نگه داشتند. انبار های تهران هم با رشد ۱۰ هزار تومانی و افت ۳۰ هزار تومانی قیمت هر شاخه از سایزهای گوناگون تیرآهن ذوبی همراه بودند و همچنین بیشتر تولیدکنندگان محصولات حیطه لوله و پروفیل نرخ محصولات خود را رشد دادند به صورتی که با وجود ثبات نسبی و افت ۳۰۰ تومانی قیمت سایزهای متفاوت پروفیل بعضی شرکت‌ها، بقیه تولیدکنندگان این حیطه قیمت کالاهای خود را میان ۱۰۰ تا ۳۰۰ تومان رشد دادند.
 برچسبها:نبشی  ناودانی تیرآهن پروفیل میلگرد آجدار


منتشر شده در سه شنبه، ۱۴ بهمن ۱۳۹۹ ۰۹:۵۸